30 Ocak 2011, Pazar 16:00


S Ö Y L E Ş İ

Small Hr
Cindy Corrie & Craig Corrie
Small Hr"Rachel"in gösterimi, kızlarının ölümünün ardından, kendilerini onun ideallerine vakfeden anne ve babasının katılımıyla gerçekleşiyor.

Kızlarının ölümünden sonra, Cindy ve Craig Corrie olayın peşini bırakmadı; bir yandan cinayetin aydınlanması için çabalarken öte yandan Filistinlilerin hakları için savaşan birer aktivist haline geldiler. Barış ve adaleti tesis etmeye dönük projeleri desteklemek üzere Rachel Corrie Barış ve Adalet Vakfı'nı kuran çift, Gazze'ye ve Filistin'in diğer bölgelerine defalarca dayanışma ziyaretinde bulundu. "Benim Adım Rachel Corrie" adlı oyunun galasına katılmak üzere İstanbul'a uğrayan Cindy ve Craig, 30 Ocak'ta "Rachel" belgeselinin özel gösteriminde aramızda olacak.

Since the death of their daughter, Cindy and her husband Craig have pushed for answers about their daughter's death, and have themselves become activists, touring the world in the cause of human rights for Palestinians. In order to conduct and support projects that educate for peace and justice, they have founded The Rachel Corrie Foundation for Peace & Justice. Visiting İstanbul for the Turkish premiere of the play "My Name is Rachel Corrie", they will join us on January 30th for a Q&A after the screening of "Rachel".

Not: Söyleşinin gerçekleşmesine katkıda bulunan Setenay Yener'e ve "Benim Adım Rachel Corrie" ekibine teşekkürler!

 

F İ L M

Small Hr

Rachel

(Rachel)
Yön/Dir.: Simone Bitton
2008, 100', Fransa, Belçika / France, Belgium

ABD'li aktivist Rachel Corrie, 16 Mart 2003'te Gazze'de Filistinli bir ailenin evinin yıkımına karşı barışçıl eylem düzenlerken bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürüldüğünde 23 yaşındaydı. Çok sayıda tanık, buldozer şoförünün Rachel'i bilerek öldürdüğünü söylese de birkaç hafta sonra haberlerde, olay mahallinde İsrail askeri polisinin inceleme yaptığı ve Rachel’in ölümünün bir kaza olduğu iddia edildi.

İsrail asıllı Fransız vatandaşı usta belgeselci Simone Bitton bu dokunaklı belgeselinde, Uluslararası Dayanışma Hareketi üyesi Rachel Corrie'yi yazdığı günlükler ve arkadaşlarının tanıklıkları üzerinden anlatıyor.

Gösterim ücretsizdir.
Film İngilizce ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

Rachel Corrie, a 23-year old American activist was crashed to death by an Israeli bulldozer on March 16, 2003 while trying to block it from demolishing a Palestinian home in Gaza. Despite many eyewitnesses' claims that she was intentionally murdered by the bulldozer driver a few weeks later, some media reports mentioned that the Israeli military police conducted an inquiry concluding that Rachel's death was accidental.

Israeli-born French filmmaker Simone Bitton's touching documentary gives the account of the tragic death of Rachel Corrie, a member of International Solidarity Movement, based on her diaries and close friends' testimonies.

January 30th, 2011, Sunday 4:00 p.m.

All the films have both English and Turkish subtitles.
Admission free.