27 Kasım 2010, Cumartesi 19:00


S Ö Y L E Ş İ

Small Hr
Biray Kolluoğlu:
“Megakentlerin Vaadi”Small Hr
Boğaziçi Ün. Sosyoloji Bölümü

Lisans derecesini, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden aldı. İngiltere'de Lancaster Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisans, ABD’de Binghamton Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde doktora yaptı. 2003 yılında Berlin Wissenschaftskolleg'de, Doğu Akdeniz Liman Kentleri konusunda doktora sonrası çalışmalar yürüttü. Şehir sosyolojisi, tarihsel sosyoloji, milliyetçilik ve hafıza sosyolojisi konularında araştırmalar yaptı. Şarkiyatçılık ve Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş dönemi İzmir'i üzerine makaleler yazdı. Meltem Toksöz ile birlikte derlediği Cities of the Mediterranean: From the Ottomans to the Present Day başlıklı kitabı, bu sene yayınlandı. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Ayfer Bartu ile birlikte, TÜBİTAK tarafından desteklenen "1990 Sonrası İstanbul'da Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Tabakalaşma" adlı bir araştırma projesi yürüttüler. NPT, Toplum ve Bilim ve Birikim dergilerinde yazıları yayınlandı. Halen, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta.

 

F İ L M

Small Hr

Megakentler

(Megacities)
Yön/Dir.: Michael Glawogger
1998, 90', Avusturya / Austria

Mumbay, Mexico, New York ve Moskova... Bu dört şehrin sokaklarında, gece kulüplerinde, fabrikalarında, çöplüklerinde, tren istasyonlarında, restoranlarında hatta evlerin içinde süren kıyasıya yaşam mücadelesi. Her şehrin ritmi birbirinden farklı, oysa varoşlarda hayatta kalmaya çalışanlar için değişen bir şey yok. Filmin yönetmeni Glawogger, bu klasik değeri kazanmış filminde yer yer kurmacaya göz kırpan bir tarzla megakentleri anlatıyor.

"Megakentler, bu yıl Documentarist'te kent denilen olgunun 21. yüzyıldaki gerçek halini görebileceğiniz en çarpıcı belgesel; gerçekleşmiş distopyanın filmi..."
-Uğur Kutay

Başlıca Ödüller: 
* San Fransisco Uluslararası Film Festivali - Altın Spiral Ödülü, 1999
* Vancouver Uluslararası Film Festivali - En İyi Uzun Metrajlı Belgesel Ödülü, 1999
* Sao Paulo Uluslararası Film Festivali - En İyi Belgesel İçin Uluslararası Jüri Ödülü, 1998
* Viennale - Viyana Film Ödülü, 1998

Gösterimler ücretsizdir.
Filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı gösterilmektedir.

Mumbai, Mexico City, New York, and Moscow... Streets, night clubs, factories, dumpsites, train stations, restaurants and inside of the houses of these four cities where people are struggling to make a living. In this highly staged and manufactured documentary, the director Glawogger, illustrates that despite the different rhythms of the Megacities, life is not much different for the ones who are trying to survive in the slums.

"Megacities is a striking documentary where we can see the actual state of the city concept in the 21st century;
a film of a lived dystopia..."
- Uğur Kutay

Selected Awards:
* San Fransisco IFF - Golden Spire Award, 1999
* Vancouver IFF - Best Documentary Feature, 1999
* Sao Paulo IFF - International Jury Award for Best Documentary, 1998
* Viennale - Vienna Film Award, 1998

November 27th, 2010, Saturday 7:00 p.m.

Films have both English and Turkish subtitles.
Discussion will be held in Turkish only.

Admission free.