11 Aralık 2010, Cumartesi 19:00


S Ö Y L E Ş İ

Small Hr
Ozan Erözden:
“Sırp’ın Sırp’tan Başka Dostu Yok mu? - Sırbistan’da Miloşeviç Sonrası Değişen Algılar ve Aşırı Milliyetçilik”
Small Hr
Yıldız Teknik Üniv., Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Ozan Erözden 1965 yılında İzmir’de doğdu. Sırasıyla, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden lisans, İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. 2009 yılında Siyasi Hayat ve Kurumlar alanında üniversite doçenti oldu. Erözden 1989 – 1999 yılları arasında İ.Ü. Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1998 – 2001 yılları arasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde insan hakları gözlemcisi olarak Hırvatistan’da çalıştı. 2002 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir. Uluslararası insan hakları koruma mekanizmaları, milliyetçilik ve devlet kuramı alanlarında Türkçe ve yabancı dillerde yayınları bulunan Erözden, Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna-Hersek’te demokrasiye geçiş süreci adaleti bağlamında savaş suçu yargılamaları üzerine bir araştırma yürütmektedir.

 

F İ L M

Small Hr

Kızgın Kan

(Heated Blood )
Yön/Dir.: Marko Mamuzic
2009, 52', Sırbistan / Serbia

5 Ekim devrimi ve Milosevic rejiminin devrilmesinden yedi yıl sonra, Sırbistan hâlâ dünyanın geri kalanından büyük ölçüde soyutlanmış ve sağcı partilerin giderek güç kazandığı bir ülke. 2000 yılını takiben, aşırı sağcı grupların yol açtığı olaylar giderek sıklaştı ve çok daha aleni bir hal aldı. Filmin ana konusunu tam da bu aşırılıklar oluşturuyor. Film faşizm ve Neo-Nazizm gibi tehlikeli oluşumların yayılmasına dikkat çekmeyi ve insanları uyarmayı amaçlıyor.

Başlıca Ödüller: 
*  Saraybosna Film Festivali - İnsan hakları konulu En İyi Belgesel Ödülü, 2009;
* Bağımsız Gazeteciler Birliği - Araştırmacı Gazetecilik dalında Birincilik Ödülü, 2008/09

Gösterimler ücretsizdir.
Filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı gösterilmektedir.

Seven years after the fall of Milosevic's regime and the revolution of October 5th, Serbia is still a country largely isolated from rest of the world where extreme right-wing parties are getting stronger every day. The incidents caused by the ultra rightist groups have become public and more frequent following the year 2000. This very extremism is the key topic of this film, and it aims to point out and warn against the expansion of dangerous phenomena such as fascism and Neo -Nazism.

Selected Awards:
*  Sarajevo Film Festival - Award for the best documentary film dealing with topic of human rights, 2009;
* Independent Journalists’ Association of Serbia, The first Award for Investigative Journalism, 2008/09

December 11th, 2010, Saturday 7:00 p.m.


Films have both English and Turkish subtitles.
Discussion will be held in Turkish only.

Admission free.