Çocuk Hakları (kısa filmler)

Kids Rights
Hollanda, 2010

Yapım: HUMAN, IKON, Uluslararası Af Örgütü

Amsterdam merkezli HUMAN adlı sivil toplum örgütü tarafından gerçekleştirilen “Çocuk Hakları” serisi, her biri 3-5 dakika uzunluğunda 7 kısa filmden oluşuyor. İstanbul'un da aralarında olduğu farklı ülke ve kentlerde çekilen filmler, 18 yaş altı çocukların çiğnenen haklarını masaya yatırıyor.

Antanas / Litvanya
Yönetmen: Dorothée Forma, 2010, 4’

Litvanya’da eşcinselliğin kabul görmesi henüz çok uzak bir gelecekte görünse de Antanas (16) bir avuç cesur eşcinselle birlikte bir baskı grubu oluşturuyor.

Anna / Arnavutluk
Yönetmen: Ayfer Ergün
, 2010, 4’

Anna 9 yaşında. Para kazanmak için annesi ile beraber arabaların camlarını siliyor. “Gülümsersem daha çok para veriyorlar.”

Mustafa / Türkiye
Yönetmen: Ayfer Ergün, 2010, 3’32’’Nüfus cüzdanı olmadığı için 15 yaşındaki Mustafa’nın okula gitmesine izin verilmiyor. O ise dünyayı dolaşmanın hayalini kuruyor.

Alexandra / Bosna-Hersek
Yönetmen: Marjoleine Boonstra, 2010, 3’Alexandra ve küçük kardeşi dedelerinin tarlasında bir el bombası buldu. Alexandra’nın bombayı kardeşine uzattığı sırada bomba patladı ve küçük kardeşi öldü.

Cheyenne / Almanya
Yönetmen: Marijke Vreeburg, 2010, 4’Cheyenne’nin (11) annesi boşandığından beri sosyal güvenlik parasıyla geçinmek zorunda bırakılıyor. Cheyenne ise küçük kız kardeşi ve üvey babası ile Berlin’de bir dairede yaşıyor.

Godelieve / Belçika
Yönetmen: Marjoleine Boonstra, 2010, 4’Godelieve ve iki kız kardeşi babası tarafından kaçırılıyor. Dokuz ay boyunca bir römorkun içinde İspanya ve Portekiz’de dolaşıyorlar.

Said / Hollanda
Yönetmen
: Eveline van Dijck, 2010, 4’

Henüz sekiz yaşındayken ailesi öldürülen Said; geriye kalan iki küçük kız ve bir erkek kardeşiyle birlikte anavatanı olan Somali’den kaçar.