ENG TUR

 Documentarist
grubuna abone ol
E-posta:

 


İnsan hakları film festivali başlıyor!

29.11.2011 - DOCUMENTARIST'in düzenlediği Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, 6-10 Aralık'ta üç mekanda gerçekleşiyor: SALT Beyoğlu, Dutch Chapel ve Tütün Deposu. Bu sene "çocuklar ve hakları" temasına yoğunlaşan festivalde uzunlu-kısalı 40'a yakın belgesel gösteriliyor. Forum tiyatro, panel, sergi, atölye gibi yan etkinliklerle zenginleşen olan festivale yurtdışından pek çok konuk katılıyor.

Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 2011'in web sitesine ulaşmak için tıklayınız.


Proje Geliştirme Atölyesi sona erdi

20.07.2011 - DOCUMENTARIST Proje Geliştirme Atölyesi'nin 15 Temmuz'da başlayan ikinci modülü sona erdi. Fransa'da belgesel film üretimi ve eğitimi alanında faaliyet gösteren TRIBU Derneği üyesi belgeselciler Nadia Bouferkas ve Mehmet Arıkan eşliğinde, katılımcı projeler yoğun bir analiz sürecinden geçirildi. Treatmanların yeniden yazımı, belli sahnelerin tasarlanması, trailer kurgulanması ve birebir tartışma seansları ile geçen beş günün sonunda Boğaziçi Üniversitesi'nden Can Candan'ın katılımıyla proje sunumları yapıldı. Atölye sonunda yapılan genel değerlendirmede kimi katılımcılar projelerindeki gelişmeyi bir devrim olarak niteledi. Bir veda yemeğiyle sona eren atölyenin kapanış gecesinde Metin Akdemir'in "Ben Geldim Gidiyorum" adlı kısa belgeseli izlendi.

Son gün etkinliklerinden ve atölyeden fotoğraflar Galeri'de.


Atölyenin ikinci dönemi başladı

15.07.2011 - DOCUMENTARIST Proje Geliştirme Atölyesi'nin ikinci dönemi 15 Temmuz'da başladı. TRIBU derneği üyesi Fransız belgeselciler Nadia Bouferkas ve Mehmet Arıkan'ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ve beş gün sürecek olan ikinci modülde, projelerin yeniden yazımı ile birer trailer kurgulanması üzerine yoğunlaşılacak. Atölyenin son gününde Boğaziçi Üniversitesi'nden Can Candan'ın da katılımıyla genel bir değerlendirme yapılarak projeler yapıma ve fon başvurularına hazır hale getirilecek. Atölyeye katılan projeler ve sahipleri şunlar:
* "Görünmeyen Emek", Güliz Sağlam, Feryal Saygılıgil
* "Çıkmaz Sokak" (projenin yeni adı), Tülin Dağ
* "O İklimde Kalırdı Acılar" (projenin yeni adı), Cenk Örtülü, Zeynel Koç
* "Yumurtalık Dalyanları", Musa Ak, Hasan Basri Özdemir
* "Hasret", Neslihan Sarıhan

Atölyeden fotoğraflar Galeri'de.


Yeni Yetenek Ödülü "Ekümenopolis"in

05.06.2011 - Bir haftadır seyircinin "belgesele bakışını değiştiren" filmlerle İstanbul'a bir belgesel şenliği yaşatan DOCUMENTARIST'in yeni yönetmenlere verdiği Documentarist Yeni Yetenek Ödülü'nü İmre Azem'in yönettiği “Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir” kazandı. Derviş Zaim, Sevin Okyay, Theron Patterson ve Daniel Stork'tan oluşan jüri Okan Avcı'nın “Kadim” ve Reyan Tuvi'nin “Ofsayt” filmlerine de birer Mansiyon Ödülü verdi.

Yabancı konukların, bir çok sinemacının ve basın mensuplarının katılımıyla Emek Sineması önünde eylem havasında gerçekleşen ödül töreni, kısa film gösterimiyle sona erdi.

Basın bülteni için buraya; törenden görüntüler için Galeri'ye tıklayınız.


Festival, Emek'in önünde kapanıyor!

04.06.2011 - DOCUMENTARIST, Yeni Yetenek Ödülü'nün de açıklanacağı 5 Haziran Pazar günü saat 20:00'deki kapanış törenini sokakta yapıyor; ama herhangi bir sokakta değil, Emek'in sokağında!

31 Mayıs'ta başlayan ve bir haftadır sinemaseverlere belgesel dolu bir hafta yaşatan DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri’nin kapanış törenini, festivalin son günü olan 5 Haziran’da Emek Sineması sokağında gerçekleştiriyoruz. Törende bu yılki "Documentarist Yeni Yetenek Ödülü"nin sahibi de jüri tarafından açıklanacak. Ardından festival programından iki kısa belgeseli yine sokakta hep birlikte izliyoruz.

Detaylı bilgi için tıklayın.


Belgesele bakışınız değişecek!

 

DOCUMENTARIST 2011 festival spotu


Duvarlar perde oldu, sinema sokağa taştı

03.06.2011 - Hamburg'dan DOCUMENTARIST'in konuğu olarak İstanbul'a gelen "A Wall is A Screen" grubu, 3 Haziran Cuma akşamı festival programının en şenlikli etkinliklerinden birini gerçekleştirdi. 'Her Duvar Bir Perdedir" şiarıyla Tünel meydanında başlayıp Galatasaray'a kadar devam eden kısa film gösterimleri, İstiklal caddesine unutulmaz bir gece yaşattı.

Etkinlikten fotoğraflar Galeri'de ve burada.


BDC Keşifler 2011 Atölyesi başladı

03.06.2011 - DOCUMENTARIST'in ev sahipliğinde gerçekleşen BDC Keşifler 2011 Proje Geliştirme Atölyesi IFEA'da başladı. Atölyede biri Türkiye'den olmak üzere Balkan ülkelerinden gelen 7 projenin yanısıra, geçen haftasonu gerçekleşen DOCUMENTARIST Proje Geliştirme Atölyesi'ne katılan 5 yerli projenin sahipleri de gözlemci olarak yer alıyor.

Atölyenin ilk gününden fotoğraflar Galeri'de


4x4'lük filmlere görkemli açılış

31.05.2011 - DOCUMENTARIST'in dördüncüsü, 30 Mayıs akşamı Hollanda Başkonsolosluğu'nda kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla görkemli bir açılış yaptı. Festival programında yer alan "Palindrome" ve "Albert'in Kışı" filmlerinin Dutch Chapel'deki gösterimiyle başlayan açılış gecesi, daha sonra bahçede resepsiyonla devam etti. Açılış gecesi Cafe Aman İstanbul grubunun verdiği rembetiko konseriyle renklendi.

Dünyaca ünlü belgeselcilerin de hazır bulunduğu ve TRT Türk televizyonunun canlı yayın yaptığı açılışa, CNN Türk'ün Afiş programı başta olmak üzere pek çok medya organı, gazeteci ve sinemacı katıldı. Festival programında kendisine özel yer ayrılan Çek belgeselci Helena Trestikova da konuklar arasındaydı. Ayrıca festival haftası boyunca çeşitli etkinliklere katılacak olan İsrailli-Amerikalı sinemacı ve aktivist Udi Aloni, Romanya'dan Matei-Alexandru Macanu, "Benim Tatlı Kanaryam"ın yönetmeni Roy Sher DOCUMENTARIST için İstanbul'a yolunu düşürüp açılışa yetişen isimler arasındaydı.

Açılıştan fotoğraflar için tıklayın.


Proje Geliştirme Atölyesi

28.05.2011 - 30 Mayıs akşamı yapılacak açılış için gün sayarken, festival heyecanı DOCUMENTARIST Belgesel Proje Geliştirme Atölyesi ile başladı bile... Nadia Bouferkas'ın rehberliğinde, Mehmet Arıkan, Naima Bouferkas, Can Candan'ın katkılarıyla gerçekleşen ve üç gün sürecek olan atölyenin ilk günü hayli verimli ve hararetli geçti!Atölyeye katılan projeler ve sahipleri şunlar:

* "Görünmeyen Emek", Güliz Sağlam, Feryal Saygılıgil
* "İki Kadın", Tülin Dağ
* "Maya", Rodi Yüzbaşı
* "Sessiz Mezarlar", Cenk Örtülü, Zeynel Koç
* Yumurtalık Dalyanları", Musa Ak, Hasan Basri Özdemir

Katılımcılar, festival sırasında da 3-5 Haziran'da gerçekleşen BDC Keşifler 2011 atölyesine gözlemci olarak davet edilecek, oraya katılan eğitmen ve yapımcılarla tanışmaları sağlanacak. Finlandiya Elçiliği'nin desteğiyle gerçekleşen atölyenin ikinci aşaması Temmuz ayında, yine uluslararası eğitmenlerin rehberliğinde yapılacak, aradaki sürede katılımcılara birer trailer yapmak için zaman tanınacak. Projelerin daha sonra uluslararası platforma taşınması için yurtdışındaki forumlara katılımı için girişimlerde bulunulacak.

Atölyeden fotoğraflar için tıklayın.


40'ı aşkın ülkeden, 80 film,
40 konuk ve ötesi

DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri, 31 Mayıs - 5 Haziran 2011 tarihleri arasında belgeselseverlerle 4'üncü kez buluşmaya hazırlanıyor. Festivalin bu seneki programında dünyanın önemli festivallerinden seçilmiş 80'den fazla film yer alıyor.

Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Finlandiya Elçiliği, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Fransız Enstitüsü, Goethe Institute, Yunan Başkonsolosluğu, Danimarka Başkonsolosluğu, İsveç Başkonsolosluğu, Anadolu Kültür ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nün desteğiyle gerçekleşen DOCUMENTARIST'in bu yılki programı; Tükettiğimiz Dünya, İnsan Manzaraları: Portreler, Uluslararası Panaroma, Post-Komünizm Dönemi, Focus Romanya, Arap Dünyasından, Antropoloji-Belgesel, Müzik Filmleri temaları altında yer alan ve geniş bir yelpazeye uzanan filmleriyle dikkat çekiyor. Türk belgeselcilerin filmleri SİYAD Seçkisi ve Türkiye Panaroma başlıkları altında DOCUMENTARIST kapsamında izleyiciyle buluşacak.

31 Mayıs - 5 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleşecek festivale dünyanın dört bir köşesinden yönetmen, yapımcı, festival temsilcisi, proje sahipleri ve eğitmenlerden oluşan 40'a yakın yabancı konuk katılacak.

Ayrıntılı basın bülteni: DOCUMENTARITS 2011 Programı açıklandı

Yazlık terasımız açıldı: Documentarist Blog

DOCUMENTARIST 2011'in hazırlıkları hızla devam ediyor. Nicedir göstermeye can attığımız filmler kesinleştikçe, konuklar gelişlerini onayladıkça, yan etkinlikler netleştikçe heyecanımız katlanıyor. Bu arada programla ilgili gelişmeleri duyuracağımız, belgesele dair muhtelif fikir ve bilgileri de paylaşmayı umduğumuz blogumuz hizmete girdi: http://blog.documentar-ist.org
31 Mayıs - 5 Haziran'daki büyük buluşma öncesinde, resimdeki figürlerin bahar coşkusuna katılmak ve film sohbetleri yapmak üzere yazlık terasımıza bekliyoruz!
Ayrıca diğer buluşma mekanlarımız:

Belgesel geliştirme atölyesine seçilen projeler açıklandı

DOCUMENTARIST kapsamında düzenlenen Keşifler 2011 (Discoveries 2011) belgesel proje geliştirme atölyesine katılacak projeler belli oldu. Balkan Belgesel Merkezi (BDC) öncülüğünde gerçekleşen ve DOCUMENTARIST’in ev sahipliğini yapacağı bu önemli uluslararası atölyeye Türkiye’den Yasemin Birhekimoğlu ve Melisa Üneri'nin "Yırtık" adlı projesi seçildi. Atölyede finale kalan projeler şunlar:

* Andreea Valean, Tudor Giurgiu, Romanya / proje: Ciorica
* Atanas Georgiev, Darko Popov, Makedonya / proje: Wedding and Funeral Orchestra
* Ivan Mandic, Sırbistan / proje: Against all Odds
* Danijel Damian Nenadic, Oliver Sertic, Hırvatistan / proje: Silent Flight
* Petya Novakova, Nina Pehlivanova, Bulgaristan / proje: The Square
* Sabrina Begovic, Nejra Hulusic, Bosna Hersek / proje: Undercovered
* Yasemen Birhekimoğlu, Melisa Üneri, Turkiye / proje: Good Girls Don’t Kiss and Tell (Yırtık)

Balkanlardaki evrensel potansiyele sahip projelerin geliştirilmesini amaçlayan atölyenin ilk etabı 2-7 Mayıs’ta Sofya’da, ikincisi DOCUMENTARIST 2011 kapsamında 3-5 Haziran’da İstanbul’da, üçüncü ve son etabı ise 28-31 Temmuz’da Kosova’nın Prizren kentinde DokuFest sırasında gerçekleşecek. Projelerden birine BDC En İyi Keşif Ödülü verilecek, ayrıca projelerin bir kısmı, Ekim ayında düzenlenen Avrupa'daki en büyük belgesel festivallerinden DOK Leipzig'in ortak yapım buluşmasına davet edilecek.

DOCUMENTARIST 4'üncü yılında: 31 Mayıs - 5 Haziran 2011

DOCUMENTARIST'in 4'üncüsü 31 Mayıs - 5 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleşecek. Festivale film başvurusu için herhangi bir prosedür bulunmuyor; program DOCUMENTARIST ekibi tarafından dünyanın çeşitli festivallerinden seçilen filmlerin davet edilmesiyle oluşturuluyor. Yine de, filmlerinizi merak ettiğimizi, değerlendirmeye alınmasını dilerseniz DVD kopyasını tarafımıza iletmenizden sevinç duyacağımızı belirtelim.

"Rachel" için özel gösterim ve söyleşi

Rachel Corrie'nin annesi Cindy ve babası Craig Corrie, 30 Ocak'taki gösterimde aramızda olacak.

DOCUMENTARIST'in DEPO ile ortaklaşa düzenlediği SaturDox/Belgesel Buluşmaları hız kesmeden devam ediyor. 27 Kasım'daki "Megakentler" gösteriminden başlayarak çoğu 'kapalı gişe' oynayan filmlerin ardından, SaturDox 30 Ocak Pazar günü saat 16:00'da bu sefer sürpriz bir gösterim ve söyleşiye ev sahipliği yapıyor. Hangi İnsan Hakları? programında sunulan Rachel belgeseli için, filmde hikayesi anlatılan Rachel Corrie'nin anne ve babası Cindy-Craig Corrie'nin katılımıyla bir özel gösterim düzenleniyor.

Kızlarının ölümünün ardından, kendilerini onun ideallerine vakfeden, Rachel Corrie Barış ve Adalet Vakfı'nı kurarak Gazze'ye ve Filistin'in diğer bölgelerine defalarca dayanışma ziyaretinde bulunan çift, Rachel'in boşuna ölmediğini göstermek için dünyayı dolaşarak onun ideallerini yaşatmaya çalışıyor. Cindy ve Craig, 30 Ocak'ta "Rachel" belgeselinin özel gösteriminde aramızda olacak. İsrail asıllı Fransız vatandaşı usta belgeselci Simone Bitton bu dokunaklı belgeselinde, Uluslararası Dayanışma Hareketi üyesi Rachel Corrie'nin kısa hayatını ve trajik ölümünü yazdığı günlükler ve arkadaşlarının tanıklıkları üzerinden anlatıyor.

Özel Gösterim'le ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Filmler, konuklar, panel ve söyleşilerle dolu bir 4 gün!

DOCUMENTARIST, bu sene ikinci kez gerçekleştirdiği "Hangi İnsan Hakları?"nda, film seçkisiyle olduğu kadar yan etkinlikleriyle de hayli doyurucu bir programa imza attı. 8-11 Aralık 2010 tarihlerinde gerçekleşen etkinlik boyunca, üç mekanda uzunlu kısalı 30'a yakın film seyirciyle buluşurken, filmlerden sonra yönetmenlerle/ekiple söyleşiler yapıldı. Yabancı konuklarımız, yerli belgesel yönetmenleriyle tanışarak deneyim aktarımında bulundu. En çok ilgi gören yan etkinliklerden, Kumbaracı50'de gerçekleşen Gündelikçilerle Forum Tiyatro'ya, İstanbul'un dört bir köşesinden gündelikçi kadınlar katıldı; kar soğuğuna rağmen gösteriyi 70'ten fazla seyirci izledi. Gündelikçi kadınlar, buradaki deneyimlerini aktarmak üzere sonradan TV programlarına davet edildi. Tütün Deposu'ndaki Erkek Egemen Sistemde Şiddetle Mücadele paneli yine büyük ilgi gördü... Hangi İnsan Hakları? programına destek veren, öneri ve fikirleriyle katkıda bulunan, filmleri ve tartışmaları ilgiyle takip eden herkese çok teşekkürler.

'Hangi İnsan Hakları?' başlıyor...

"Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadını öldürürken" DOCUMENTARIST bir kez daha soruyor: Hangi İnsan Hakları? Bu başlık altında çoğu Türkiye'de ilk kez gösterilen bir dizi belgeselde bu soruya yanıt arayacağız, dört gün boyunca. Aung San Suu Kyi, Rabiya Kadeer, Rachel Corrie, Pınar Selek gibi mücadeleci kadınlarla buluşacağız. Bazı filmlerin etkisiyle hararetli tartışmalara gireceğiz. Kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi konu alan panel, aktivist sinemacıları seyirciyle buluşturan söyleşiler, gündelikçilerin katılacağı forum tiyatro gibi yan etkinliklerde pek çok konuyu konuşacağız. Ezilenlerin sesi olup totaliter rejimlere direnen kadınların, kısacık hikayeleriyle vurdumduymazlığımızı yüzümüze vuran çocukların, şiddeti teninde yaşayan bireylerin şahsında, aynı soru daha güçlü biçimde çınlayacak: Sahi, 'Hangi İnsan Hakları?'
Hepinizi 8-11 Aralık'ta bu soru etrafında buluşmaya bekliyoruz!
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Türkiye'den Sheffield'e film akını!

Avrupa'nın en önemli belgesel etkinliklerinden olan Sheffield Doc/Fest'te bu sene Türkiye'den tam 5 film katılıyor! 3-7 Kasım 2010 tarihlerinde Britanya'nın Sheffield kentinde düzenlenen festival, DOCUMENTARIST'in önerdiği filmler arasından Miraz, Bu Sahilde ve Kahpe Devran'ı programına aldı. Florian Thalhofer ve Berke Baş'ın yönettiği 'interaktif belgesel' Planet Galata - İstanbul'da Bir Köprü ile Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi'nden dört öğrencinin gerçekleştirdiği Tek Nefeste Aşk adlı kısa belgesel de Sheffield Doc/Fest programında. DOCUMENTARIST'ten Necati Sönmez ise Sheffield Doc/Fest'e hem jüri üyesi hem de bir panelde konuşmacı olarak katılıyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

DokuFest'ten ödül de var, ilgi de...

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen DokuFest Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali'nde yarışan “Kamerayla İzdivaç”, Seyirci Ödülü'ne değer bulundu. Yönetmenliği Doğa Kılcıoğlu yapımı Delice Film tarafından gerçekleştirilen film, Esra Erol'la İzdivaç adlı evlilik programının perde arkasını ve televizyon dünyasının bilinmedik çehresini yansıtıyor.

Kosova'nın Prizren kentinde düzenlenen ve bu sene 37 ülkeden 156 filmin gösterildiği DokuFest'te, Türkiye'den gelen belgeseller büyük ilgi gördü. Kısa bir süre önce Saraybosna Film Festivali'nde de yarışan ve DokuFest'te Balkan Filmleri kategorisinde Seyirci Ödülü'nü kazanan “Kamerayla İzdivaç”ın dışında, Prizren'de “Documentarist@DokuFest” başlığı altında Türkiye'den altı film gösterildi.

Devamını okumak için tıklayınız.

Türkiye belgeselleri Kosova’da

Kosova’da düzenlenen DokuFest, Türkiye’den belgesellere özel bölüm ayırdı. DOCUMENTARIST tarafından hazırlanan altı filmlik seçkinin yanısıra, yarışmada yer alan iki film ile bir jüri üyesi de Türkiye’den...

Türkiye sinema sektörü, Saraybosna Film Festivali'nin hemen ardından, Balkanlara bu kez belgesellerle çıkarma yapıyor. Bu sene Balkanları mercek altına alarak bölgeden pek çok belgeselciyi konuk eden DOCUMENTARIST’in, belgesel alanında Balkan ülkeleriyle güç birliği oluşturma girişiminin ilk adımı Kosova’da atılıyor: Haziran sonunda başarılı bir festivale imza atan DOCUMENTARIST ekibi, bu hafta Kosova’da düzenlenen DokuFest – Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali’ne Türkiye’den bir dizi belgesel götürüyor.

31 Temmuz – 7 Ağustos tarihlerinde 9’uncusu düzenlenen DokuFest, Türkiye’den belgesellere “Documentarist@DokuFest” başlığıyla özel bir bölüm ayırdı. Prizren kentinde düzenlenen ve bölgenin en önemli belgesel etkinlikleri arasında yer alan festivalde geçen yıl En İyi Balkan Belgeseli ödülünü kazanan Emel Çelebi ise jüri üyesi olarak görev yapacak.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.