Anasayfa    |   doc_gazete    |    Documentarist 2008    |    Documentarist 2009


Merhaba!

DOCUMENTARIST, 22-27 Haziran 2010'da...

DOCUMENTARIST'in üçüncüsü 22-27 Haziran 2010 tarihlerinde gerçekleşecek. Şu anda program üzerinde hummalı bir çalışma yürütüyoruz. DOCUMENTARIST'e film başvurusu için herhangi bir prosedür bulunmadığını, filmlerin davet edilmek suretiyle programa seçildiğini belirtelim. Yine de, filmlerinizi bize iletmek isterseniz izleyip değerlendirmeye almaktan sevinç duyarız.

SaturDox / Belgesel Buluşmaları

Tütün Deposu’nda iki haftada bir Cumartesi günleri, DOCUMENTARIST’in seçtiği filmlerle tematik belgesel gösterimleri düzenleniyor

6 Mart 2010 
20 Şubat 2010 
6 Şubat 2010 
23 Ocak 2010 
9 Ocak 2010 
Tüm programa ulaşmak için tıklayınız.
Programı PDF olarak indirmek için tıklayınız.

Çıkan kısmın özeti: Son bir yılda neler yaptık?

Bir yıl bile değil, son sekiz ayda neler yaptık diye geriye dönüp bakınca doğrusu biz de şaşırdık: Övünmek gibi olmasın, hiç boş durmamışız...
2-7 Haziran tarihlerinde binbir güçlükle (konuklarımızı evlerde falan ağırlayarak) ama büyük bir keyifle DOCUMENTARIST'in ikincisini kotardık; hemen ardından, programdan bir paketi İzmir'e taşıyıp DOCUMENTARIZM akımını başlattık! Etkinliğe emek ve gönül verenlerle birbirimizden kopamadik bir türlü; yaz ve sonbahar boyunca ayda iki kez buluşup film izleme/tartışma seansları yaptık. Dünya Barış Günü dolayısıyla Eylül başında "Barışa Adanmış Filmler" adı altında üç günlük bir etkinlik gerçekleştirdik. 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde boş duramazdık; "Hangi İnsan Hakları?" diye sorduk ve dört gün boyunca cezaevi meselesine dikkat çeken filmleri bir araya getirdik, aynı konuda söyleşiler, paneller düzenledik. Her iki etkinlikte de Dutch Chapel belgesel meraklıları ile dolup dolup taştı.

Eylül ayında, belgesele dair aylık bir bültenin online yayınına giriştik, el yordamıyla. (Geçmiş sayılarına sağdaki linklerden ulaşmak mümkün.) Aynı anda web sitemizde sinemaya/belgesele dair yazılara yer vermeye başladık. Yayınlanan metinler dallanıp budaklandı, özellikle festival izlenimleri iyi kötü bir külliyat oluşturmaya başladı.

Ocak 2010 başından itibaren DEPO ile birlikte SaturDox etkinliğini hayata geçirdik. İki haftada bir cumartesi günleri gerçekleşen ve ilk programı Haziran'a kadar sürecek olan bu buluşmalarda bir kez daha anladık ki, iyi filmin meraklısı sandığımızdan çok daha fazla.

Etkinlik yapmadığımız günlerde ise festivalleri dolaştık; sayısını hatırlayamayacağımız kadar film izledik, izliyoruz. Bizimle aynı heyecanı paylaşan yeni yeni arkadaşlar edindik, onlarla birlikte önümüzdeki DOCUMENTARIST'e dair büyük hayaller kurduk. Gözümüze kestirdiğimiz filmleri Türkiye'ye getirebilmek için kulisler yaptık, yapıyoruz... Bazı festivallere de Türkiye'den belgesel götürmek için talepler aldık...

Bütün bunlar, yaptığı işten haz duymak dışında hiçbir karşılık beklemeyen bir avuç gönüllünün alın teriyle, herhangi bir kamusal destek olmadan gerçekleştirildi. Şu günlerde, DOCUMENTARIST 2010'un programını oluştururken bir yandan festivale bütçe bulmaya çalışıyoruz. Geçen yıl etkinliğimize yüz çeviren Kültür Bakanlığı henüz bize randevu vermiş değil. "Müziksiz Filmler Arası En İyi Müzik Yarışması" gibi bir bölüm eklesek şansımız artar mı acaba?

 


 

ENGLISH TÜRKÇE

 

 

DOC Bülten-Mart 2010

DOC Bülten-Şubat 2010

DOC Bülten-Ocak 2010

DOC Bülten-Aralık 2009

DOC Bülten-Kasım 2009

DOC Bülten-Ekim 2009

DOC Bülten-Eylül 2009

Berlin üzerinde ninniler ya da 'dandini dandini dastana'

'Bal'a giden 'Yol'

Bir 'talent'ın gözüyle Kampüs izlenimleri

Berlinale'nin (süper)market halleri

Yılmaz Güney: Bir güzel ağabeyimiz

Metin Çulhaoğlu ve severlerini kızdırmak pahasına

Portakal ağacı ve ışığa uçan pervane

Mumia'dan Yılmaz'a: Hatırlamak için!

Sahi, "Hangi İnsan Hakları?"

IDFA 2009: Keşifler ve ustalar

"12. kez 1001"den notlar

Tanıma, dinleme, paylaşma ihtiyacı

Görüntüyü baştacı eden festival

Arşivdeki diğer yazılara ulaşmak için tıklayınız.

 

 


 

İletişim    |     Biz kimiz?    |    Bağlantılar    |    facebook