ENG TUR

 


Sinema Dersi: Eyal Sivan

BELGESEL SİNEMA, TARİHSEL (RE)VİZYON VE İSRAİL-FİLİSTİN BAĞLAMINDA DİRENİŞ
26 Haziran Cumartesi, 11:00-14:00, Tütün Deposu

Hayfa'da doğan Eyal Sivan, bir süre fotoğrafçılık yaptı. 1985'e Paris'e yerleşerek belgesele yöneldi. İlk filmi “Aqabat-Jaber, Geçerken”de (1987) mülteci kampındaki Filistinlilerin gündelik yaşamını anlattı. Pek çok ödül alan bu filmin ardından yaptığı “Izkor: Belleğin Köleleri” de büyük ses getirdi. 2004'te Filistinli meslektaşı Michel Khleifi ile birlikte “Rota 181: Filistin-İsrail’de Bir Yolculuktan Fragmanlar” adlı belgeseli gerçekleştirdi. Tarihsel bellek, resmi tarih ve belgesel sinema üzerine derinlemesine çalışan Sivan'ın hemen her filmi büyük tartışma yarattı. Yapıtları Berlinale, Toronto, IDFA, Cinéma du Réel, Sunny Side, SFIFF, San Sebastian, Leipzig gibi saygın festivallerde gösterilen ve en son “Yafa, Portakalın Otomatiği” filmini gerçekleştiren yönetmen, geçen yıl Uluslararası Amsterdam Belgesel Festivali'nin (IDFA) onur konuğu oldu.

“25 yıllık belgesel deneyimim boyunca, belgesel sinemayı tarihsel (re)vizyon ve egemen söyleme karşı kolektif hafızayı sorgulayan bir araç olarak ele almaya gayret ettim. Bu sinema dersinde, çeşitli çalışmalarımdan örnekler üzerinden, belgesel pratiği ile tarihsel (re)vizyon arasındaki ilişkiye yoğunlaşmaya çalışacağım. Bu bağlamda, kimi anahtar konulara eğileceğim: Belgesel zamanı, suçlular ve kurbanlar, arşivler, montaj ve manipülasyon, belleğin araçsallaştırılması ve itaatsizlik gibi. Sinemacılık serüvenim boyunca, doğduğum ve eğitim gördüğüm ülke olan İsrail'e özel bir ilgiyle yaklaştım. Filmlerimin çoğu İsrail toplumunu ve Siyonist söylemi inceler. İsrail'in Gazze'ye Özgürlük Filosu'na yaptığı saldırının ve İsrail ordusunun işlediği suçun çok öncesinde tasarlanan bu sinema dersinde, belgesel sinemacılık ile onun güncellikle ilişkisine değinmek; belgesel pratiğinin anlık tepkisel rolüne ve İsrail hükümeti ile dünya genelindeki müttefiklerinin yürüttüğü propaganda savaşına karşı görüntü üretim yöntemlerinde izlenmesi gereken incelikli yollara eğilmek istiyorum.” -Eyal Sivan

Eyal Sivan'ın, Paris'te düzenlenen Forum des Images yöneticilerine yazdığı mektubu okumak için:
"İsrail'deki apartheid rejimine karşı..."

(Derse katılım ücretsizdir. Katılımcı sayısı sınırlı olup yer ayırtmak için lütfen program@documentar-ist.org adresine mail atınız.)