ENG TUR

 


Balkanlarda Neler Oluyor?

PANEL:
BALKANLARDA BELGESEL ÜRETİMİ
25 Haziran 12:00-14:00, Akbank Sanat

Tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de yeni kuşak belgeselcilerin önündeki en önemli sorun, başka ülkelerlerle ortaklıklar kurmak ve filmlerini dünyaya ulaştırmanın yollarını aramak... Bu hedef, Balkan ülkeleri arasında bu alanda yakın ilişkiler kurulmasını, proje geliştirme, eğitim ve işbirliği olanaklarının arttırılmasını gerektiriyor. Sofya'da yeni kurulan Balkan Belgesel Merkezi (BDC) adlı yeni inisiyatif bu ihtiyaçtan doğdu.
Balkan ülkelerinde belgesel yapım, dağıtım sorunlarının ele aalınacağı panelde bölgede belgesel alanında faaliyet gösteren 5 önemli konuk, bölgesel işbirliğine dair çeşitli konuları şu altbaşlıklarda tartışacak: Balkan ülkeleri arasında belgesel alanında köprüler kurulmasının gerekliliği, bölgede belgeseller için bir dağıtım ağının kurulması ve uluslararası dağıtım ağına dahil olunması...
Ardından, Balkan Documentary Center, BulDoc and AgitProp gibi oluşumların; ayrıca bölgedeki en önemli belgesel film festiivalleri olan Selanik Belgesel Festivali, Saraybosna Film Festivali ve DokuFest'in ilk ağızdan tanıtımı yapılacak.
Panele konuşmacı olarak, Selanik Belgesel Festivali ve Uluslararası Selanik Film Festivali direktörü Dimitri Eipides, Balkan Belgesel Merkezi'nden Martichka Bozhilova, Saraybosna Film Festivali belgesel bölümü sorumlusu Rada Sesic, Kosova’daki DokuFest Belgesel Film Festivali yöneticisi Veton Nurkollari ile Documentarist'te gösterilen "Benim Güzel Dacia'm" filminin yapımcı ve yönetmeni Julio Soto katılacak. Panelin moderatörlüğünü geçen yıl "Lilit'in Kızkardeşleri" filmiyle En İyi Balkan Belgeseli ödülünü kazanan Emel Çelebi üstlenecek.

Martichka Bozhilova Dimitri Eipides

Rada Sesic

Veton Nurkollari

 

Julio Soto    

(Etkinlik ücretsizdir. Yer ayırtmak için lütfen program@documentar-ist.org adresine mail atınız.)