ENG TUR

 


Yan etkinlikler

PANEL:
İSTANBUL: DEĞİŞİMİ BELGELEMEK
23 Haziran Çarşamba 14:00-17:00, Mimarlar Odası, Karaköy

Nüfusu 16 milyona dayanmış, uç noktaları artık belli olmayan, neredeyse etrafındaki kentleri yutacak kadar azmanlaşmış bir metropolün bu baş döndürücü değişimini belgelemek, bu değişimin fotoğrafını çekmek bile neredeyse imkansızdır. Siz kadrajı kurup deklanşöre basana kadar görüntü değişmiştir bile. Bu panelde İstanbul'un yaşadığı değişimi ve bu değişimi yakalama çabalarını konuşacağız.

ATÖLYE:
KENT VE KAMERA, UĞUR KUTAY
24 Haziran 18:00, Akbank Sanat

“Andrei'in Bakışı: Tarkovsky Sineması'nda Psikanalitik-Semiyolojik Açılımlar” (2004) ve “Gerçeği Öldüren Kamera: Belgesel Sinema ve Gerçeklik” (2009) adlı iki kitabın yazarı, akademisyen ve belgeselci Uğur Kutay atölyede, belgesel sinemanın 20. yüzyıl başlarında (sessiz sinema döneminde) ve günümüzde kente bakışını, çeşitli filmlerden örneklerle karşılaştıracak.

PANEL:
BALKANLARDA BELGESEL ÜRETİMİ
25 Haziran 12:00-14:00, Akbank Sanat

Balkan ülkeleriyle ortak bir platform yaratılması için yapıcı bir ilk adım niteliği taşıması amaçlanan panelde, Selanik Belgesel Festivali ve Uluslararası Selanik Film Festivali direktörü Dimitri Eipides, Balkan Belgesel Merkezi'nden Martichka Bozhilova, Saraybosna Film Festivali danışmanlarından Rada Sesic, Kosova’daki DokuFest Belgesel Film Festivali yöneticisi Veton Nurkollari ile Romanya'yı temsilen yönetmen Julio Soto'nun katılacağı panelde Türkiye ve Balkan ülkelerinde belgesel yapım, dağıtım sorunları üzerinde durularak, Batı ülkelerindeki yapımcı, dağıtımcı ve televizyon kanalları ile karşılıklı işbirliği kurulmasının yolları aranacak.

SİNEMA DERSİ: EYAL SİVAN
26 Haziran Cumartesi, 11:00-14:00, Tütün Deposu

Hemen her filmi büyük tartışma yaratan usta belgeselci Eyal Sivan, kendi filmlerinden örneklerle, gündeme müdahele etme ve tartışma açma konusunda belgeselin rolü üzerine 3 saatlik bir ders verecek.
(Derse katılım ücretsizdir. Yer ayırtmak için lütfen program@documentar-ist.org adresine mail atınız.)

PANEL:
BELGESEL FOTOĞRAFIN MECRA SORUNLARI
26 Haziran 2010 Cumartesi, 14:00-16.30, Tütün Deposu

Moderatör: Özcan Yurdalan
Katılımcılar: Mehmet Kaçmaz
(Ajanslar), Murat Yaykın (Albüm), Fatih Pınar (İnternet), Altan Bal (Sergi), Özcan Yaman (Sokaklar), Vedat Ateş (Basılı Yayınlar)
Toplumsal belgesel fotoğraf alanında hayata müdahale etmek amacıyla üretilen fotoğrafların izleyici-okuyucuya sunulduğu alanlar, anlama nasıl bir katkıda bulunuyor ya da anlamda kırılmalara yol açıyor mu? Fotoğrafçı, yayıncı-düzenleyici ve izleyici üçgenindeki buluşma noktası olan mecranın tartışılacağı bir toplantı.

SERGİ:
İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SIKILAN KURŞUNLAR
(Dokümantasyon Sergisi)
21 - 27 Haziran 2010, Tütün Deposu

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi'nde Belgesel Fotoğraf ve Basın Fotoğrafçılığı Programları katılımcıları tarafından hazırlanan dokümantasyon sergisi, 1980-2010 yılları arasında İstanbul'da öldürülen gazetecilerin bir kez daha hatırlanması ve vazgeçilmez olan ifade, haber alma ve haber verme özgürlüğü yolunda verilen mücadeleye küçük bir katkı sunmak için düzenleniyor.

ATÖLYE:
BELGESEL PROJE GELİŞTİRME ATÖLYESİ
27 Haziran 2010, Mithat Alam Film Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi

Bu sene DOCUMENTARIST – İstanbul Belgesel Günleri kapsamında bir ilk gerçekleşiyor. Belgesel projelerinin gelişimine katkı sağlamak ve yeni işbirlikleri kurmak üzere belgesel ile ilgilenen kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçlayan DOCUMENTARIST, docİstanbul ve Mithat Alam Film Merkezi işbirliği ile bir Belgesel Proje Geliştirme Atölyesi düzenliyor. Son başvuru tarihi: 18 Haziran 2010
Detaylı bilgi için tıklayınız.
Başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

KAPANIŞ PARTİSİ
27 Haziran 2010
Haymatlos, Beyoğlu