Temmuz 2010

Bir festival böyle geçti...

Son bir senenin en iyi belgesel "mahsülünü" içeren programı; dünyanın dört bir köşesinden gelen yönetmen, yapımcı ve festivalci konukları; belgesele dair ufuk açıcı görüşleriyle bizi büyüleyen Eyal Sivan'ı; atölye, panel, sinema dersi gibi hepsi de büyük ilgi gören yan etkinlikleri ve ileride kurumsallaşarak belgeselciler için motive edici olmasını umduğumuz Yeni Yetenek Ödülü ile olgunluğunu kanıtlayan bir festival oldu DOCUMENTARIST 2010. İnanmayacaklar diye bütçemizi telaffuz etmeye çekindiğimiz bir dizi festival temsilcisi, bize ortak çalışma teklif etti. Bu yazdan başlayarak, DOCUMENTARIST bu festivallere Türkiye'den belgesel önerecek, özel bölümler düzenleyecek ve atölyelere katılacak... Bir yandan 2011'in hazırlıkları başladı başlayacak!

Festivalin her şeye rağmen gerçekleşmesini mümkün kılan herkese çok teşekkürler!

DOCUMENTARIST 2010 programına dair değerlendirme ve izlenimlere yan sütündaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Festival sonrası bize ulaşan mesajları okumak için Festivalden fotoğraflara ulaşmak için ve

Kosova'ya belgesel götürüyoruz

Bu sene Balkanları mercek altına alarak bölgeden pek çok belgeselciyi konuk eden DOCUMENTARIST’in, belgesel alanında Balkan ülkeleriyle güç birliği oluşturma girişiminin ilk adımı Kosova’da atılıyor. DOCUMENTARIST Kosova’da düzenlenen DokuFest’e Türkiye’den bir dizi belgesel götürüyor!
31 Temmuz–7 Ağustos tarihlerinde 9’uncusu düzenlenen ve kısa zamanda dünyanın önemli belgesel festivalleri arasına girmeyi başaran DokuFest, Türkiye’den belgesellere “DocumentarIST@DokuFest” başlığıyla özel bir bölüm ayırdı. Prizren kentinde düzenlenen festivalde geçen yıl En İyi Balkan Belgeseli ödülünü kazanan Emel Çelebi ise jüri üyesi olarak görev yapacak.
Program ve detaylı bilgi pek yakında web sitemizde.

İstanbul'dan Eyal Sivan geçti

Festivalin onur konuğu, böyle bir etkinliğe getirmeyi en çok isteyeceğimiz insanlardan biriydi: Belgeselciliğini eylemciliğinden ayrı tutmayan bir sinemacı... Eyal Sivan'ın sinema dersine katılanlar, 3 saati aşan sunumun ardından bu konuda bize hak vermiştir umarız. Derse katılmak isteyip de gelemeyenlere, ilk fırsatta Sivan'ın dersini deşifre ederek yayınlayacağımızı müjdeleyelim.

Eyal Sivan ve filmi "Yafa, Portakalın Otomatiği" ile ilgili yazılar yan sütundaki bağlantılarda... Bu konudaki eski yazılara ulaşmak için:

IDFA 2009: Keşifler ve ustalar
Portakal ağacı ve ışığa uçan pervane

Belgesel zirvesi: Visible Evidence

1993 yılından beri, belgesel uygulamalarını ve kültürünü araştırmak amacı ile bu konuda çalışan akademisyenleri, sanatçıları, yapımcıları, küratörleri ve belgesel tutkunlarını bir araya getiren Visible Evidence adlı uluslararası kongre, bu kez 9-12 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor. docIstanbul tarafından Boğaziçi Üniversitesi'nde organize edilen kongrede, belgesel ile ilgili akla gelebilecek her konuda sunumlar yapılıyor.

Detaylı programa buradan ulaşmak mümkün

Son dakika...

Kamerayla İzdivaç Saraybosna Film Festivali'nde yarışmaya seçildi. Festivalde ayrıca Documentarist'te gösterdiğimiz Birlikte (Together) ve Ion B'nin Gözünden Dünya (The World According to Ion B.) adlı filmler de yarışacak.