Şubat 2010
H2 Side

YILMAZ GÜNEY: BİR GÜZEL AĞABEYİMİZ”

.Hangi İnsan Hakları? etkinliğinin 17 Aralık'taki Yılmaz Güney’i anma gecesinde, o akşam muhtemelen tarihinin en kalabalık 'ayin'lerinden birine sahne olan Dutch Chapel'de Sırrı Süreyya Önder’in yaptığı konuşmadan:
“Unutturmak ve tahrif etmek bahsinde Yılmaz Güney’e söylenmedik söz kalmadı. Bugün, bu ülkede, neredeyse onlarca sinema eğitimi veren okulumuz var ama Yılmaz Güney üzerine yazılmış tez sayısı, başka ülke sinemacılarının O’na armağan ettiği filmlerden daha azdır. Böyle bir yoketme, unutma, unutturma operasyonuna maruz kalmıştır. Ben kendi adıma, siyaseten yoldaşım, mesleki olarak da ustam ve hocam kabul ettim Yılmaz Güney’i. Hayatımızda karşı karşıya gelmedik ama O’nun yattığı cezaevlerinin - İmralı hariç- neredeyse hepsinde yattım; O’nunla cezaevinde yatan insanlarla görüştüm, tanıştım; O’nunla çalışan insanlarla daha sonra çalıştım. Fakat hep, bugün olsaydı ne yapardı, nasıl anlatırdı diye düşünüyorum. Bu, bir körükörüne tapınma ya da fetişleştirme değildir. El yordamıyla çizilen, türlü yoksunluklar içinde oluşturulan ve kanı-canı pahasına vücut bulan bir sinema yolculuğu varsa; siz buna sırtınızı dönemezsiniz.”
Konuşmanın tamamı için >>>

Hr

H2 Side

BERLİN'DE 'DOKUMANTE' ZAMANI

Kısaca Berlinale olarak anılan Berlin Film Festivali, 60'ıncı yılını kutluyor. Bu yıl 11-21 Şubat tarihlerinde gerçekleşen festivalin programında, belgesele de geniş bir yer ayrılıyor. Berlinale'nin yarışma dışındaki en önemli yan bölümü Panorama'da belgesel filmler özel bir yer tutuyor. 'Panorama Dokumente' altbaşlığı altında gösterilen 15 kadar film arasında, son İran seçimlerini konu alan Red, White & The Green, Nazilerin yaptığı kurgulanmamış çekimlere dayanan A Film Unfinished ile Rock Hudson üzerine bir belgesel de var. Ünlü sokak sanatçısı Bansky'nin kendisi hakkında gerçekleştirdiği Exit Through The Gift Shop adlı belgesel ise, ana bölümde yarışma dışı gösterilecek. Berlinale'de ayrıca geçen yıl ilk kez yapılan Meet the Docs başlıklı buluşmaların ikincisi düzenlenecek. Festivalin 60 yıllık tarihini özetleyen Spur der Bären (Ayının İzleri) adlı belgeselin dünya prömiyeri de festivalde yapılacak.
(Kalabalık bir kadroyla izleyeceğimiz Berlinale'den izlenimleri, bültenimizin önümüzdeki sayısında bulabilirsiniz.)

Hr

H2 Side

!F İSTANBUL'DA SICAK SICAK BELGESELLER

Bağımsız Filmler Festivali !f İstanbul, 9. yılında Türkiye'deki bağımsız belgeselcilere kucak açtı. Yeni kuşak yönetmenlerin son filmlerini programına alan festivalde, Bingöl Elmas'ın Pippa'ya Mektubum, Rüya Arzu Köksal'ın Ordu'da Bir Argonot ve Doğa Kılcıoğlu'nun Kamerayla İzdivaç adlı filmlerinin dünya prömiyeri gerçekleşecek. Festival programında ayrıca, aralarında Antoine, Gıda Ltd., Yüreğimdeki Diken, ITO – Bir Şehir Rahibinin Günlüğü, Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok, Her Şeyimiz Meydanda gibi önemli filmler de dahil olmak üzere bir düzineyi aşkın yabancı belgesel yer alıyor.
Filmler hakkında bilgi için: !f İstanbul

Hr

H2 Side

KISA HABERLER...

>> "Şairin Ölümü"nün, Rotterdam'la başlayan büyük festivaller turu devam ediyor. Sırada, HotDocs ve Visions du Reel var.

>> "Ziyaretçiler", bu ay içinde New York'un ünlü sanat müzesi MoMA'da gösteriliyor.

>> "5 No'lu Cezaevi" SİYAD tarafından 2009'un En İyi Belgesel'i seçildi. Film önümüzdeki günlerde Duhok'ta ve Münih'te seyirciyle buluşacak.

>> " İbret Olsun Diye", bu ay Cenevre'de düzenlenen 4. Ölüm Cezasına Karşı Dünya Kongresi'nde gösterilecek.

>> Sundance Film Festivali'nde belgesel dalındaki ödüller "Red Chapel" ve "Restrepo" adlı filmlere gitti.

>> İranlı sinemacıların çağrısı üzerine bu yılki Fajr Film Festivali pek çok yönetmen tarafından boykot edildi. Türkiyeli sinemacılar boykota uymadı.