Ocak 2010
H2 Side

YURTTA VE DÜNYADA "İNSAN HAKLARI"

10-17 Aralık, İnsan Hakları Haftası'ydı. Bakalım, bir hafta içinde neler oldu: Tam da 10 Aralık İnsan Hakları gününde Bursa’da özel bir maden ocağında yaşanan grizu patlamasında 19 madenci hayatını kaybetti. Ocakta gaz ölçümü yapılmadan dinamit patlatıldığı, havalandırma bulunmadığı, uluslararası güvenlik standartlarına uyulmadığı, işletmenin daha önce de uyarı aldığı belirlendi... 11 Aralık: 2.5 milyon seçmenin oylarıyla meclise giren Demokratik Toplum Partisi, Anayasa Mahkemesi tarafından oy birliğiyle kapatıldı. Bundan bir kaç gün önce, Öcalan’ın cezaevi koşullarına ve DTP’nin kapatılma girişimine karşı eylem yapan partililere polis müdahele etmiş, Diyarbakır’da 23 yaşındaki öğrenci Aydın Erdem polis kurşunuyla öldürülmüştü. Otopsi sonucu Erdem’in yakın mesafeden sırtından giren tek kurşunla vurulduğu belirlendi... 17 Aralık: Tekel’in özelleştirilmesiyle birlikte kazanılmış haklarını yitiren ve seslerini duyurmak için Türkiye’nin her yerinden gelip Ankara’da toplanan Tekel işçileri, polisin cop, gaz ve basınçlı su kullandığı sert müdahalesine maruz kaldı. Biri ağır olmak üzere çok sayıda işçi yaralandı... Hafta boyunca, değişik illerde gerçekleşen duruşmalarda tutuklu çocuklara yenileri eklendi; bir çoğunun tahliye beklentileri boş çıktı... 19 Aralık: Çağdaş Hukukçular Derneği ‘Hayata Dönüş’ operasyonunun 9. yıldönümünde, Bayrampaşa İçin Adalet kampanyası başlattı. “6 kadını yakarak, toplamda 12 kişiyi öldüren Bayrampaşa müdahale ekibi hakkında aradan dokuz yıl geçmesine rağmen dava açılmadığını” vurgulayan ÇHD’nin basın açıklamasında şöyle denildi: “30 yıl önce gerçekleşmiş Diyarbakır Cezaevi vahşetini bugün televizyon dizilerinden nemli gözlerle öğrenenlere haykırıyoruz; sadece 9 yıl önce, ülkenin her yerinde aynı anda yürütülen bu vahşeti öğrenmek, bilmek, kınamak için televizyon dizisi çekilmesini beklemeyin.”
Türkiye’de bunlar olurken, yerküremizin küresel ısınma felaketine karşı son umudu olan Kopenhag zirvesi aynı günlerde fiyaskoyla sonlandı. Bir eliyle Afganistan’a 30 bin asker gönderme kararını imzalarken öteki eliyle Nobel Barış Ödülü’nü alan Barak Obama, gözünü Kopenhag’a dikmiş milyonlara masal okudu. Umutlar başka bahara kaldı... Bütün bunlar sadece bir hafta içinde oldu.
Uzun lafın kısası, İnsan Hakları Haftası sadece yurt sathında değil, dünya çapında da “coşkuyla” kutlandı! Demek ki sadece bir hafta değil, yılın her günü sormak gerekiyormuş: “Hangi İnsan Hakları?” DOCUMENTARIST, hafta boyunca bu soruyu dillendirmeye çalıştı: Filmler göstererek, cezaevlerindeki koşullara dikkat çekerek, panel ve söyleşiler düzenleyerek, Filistinliler, Mumia Abu-Jamal, Yılmaz Güney ve bilumum mağdurları hatırlatarak...
Etkinlik izlenimleri için, Duygu Eruçman ve Lisya Yafet'e bağlanıyoruz.
"Cezaevi-Ezaevi" paneli izlenim ve görseller için >>>
Etkinlik fotoğrafları ve açılış gecesi videosu için >>>

(Not: Sırrı Süreyya Önder'in Yılmaz Güney'le ilgili yaptığı sunumun metnine önümüzdeki sayıda yer vereceğiz.)

Hr

H2 Side

DEPO'DA CUMARTESİ BELGESELLERİ

DOCUMENTARIST, Ocak 2010'dan başlayarak iki haftada bir cumartesi günleri Tütün Deposu'nda belgesel gösterimleri düzenliyor. Cumartesi Belgeselleri / SaturDox başlığı altında gerçekleşecek olan gösterimlere, filmin temasıyla ilgili bir uzmanın söyleşisi eşlik edecek. İlk gösterim olarak, 9 Ocak saat 17:30'da Tanıl Bora'nın katılımıyla Koridor 8'i (Corridor 8) izleyeceğiz. Boris Despodov'un yönettiği film, Kapıkule'den başlayarak bütün Balkanları katedip Adriyatik'e kadar uzanacak bir otoban projesinin gerçekleşememe hikayesini anlatıyor. 23 Ocak saat 19:00'da ise, Harant Dink cinayeti ile ilgili gelişmelerin özetlendiği 19 Ocak'tan 19 Ocak'a filmi eşliğinde Ümit Kıvanç'la söyleşeceğiz.
Ayrıntılı program pek yakında Documentarist ve Depo'nun web sitesinden edinilebilir.
Hr

H2 Side

KISA HABERLER...

>> Elif Ergezen'in belgeseli "Şairin Ölümü", Rotterdam Film Festivali'ne seçildi. Laz şair Hasan Helimişi'nin yaşam ve ölümünü konu alan film, daha önce Yamagata Belgesel Film Festivali'nde gösterilmişti.

>> BBC'de Avrupa'daki Romanlar ve çocuk kaçırma olayları üzerine yayınlanan bir belgesel, büyük tepki çekti. "This World - Gypsy Child Thieves" adlı film, Romanlarla ilgili önyargıları körüklemekle suçlandı.

>> İstanbul'dan geçerken 16 Aralık'ta Documentarist'e de uğrayan Viva Palestina konvoyun Gazze yolculuğu, Ürdün'den sonra Mısır hükümeti tarafından engellendi. Konvoy, Suriye'ye geri dönerek Tartus limanından gemiyle yola devam etme kararı aldı. Bu arada, konvoy temsilcilerinin Documentarist'in konuğu olarak katıldığı söyleşi VP'nin günlüğüne de işlendi: http://readingpsc.org.uk/convoy/days12-13