Mayıs 2010

DOCUMENTARIST için geri sayım

3. DOCUMENTARIST'in hazırlıklarında son 100 m'ye giriyoruz. Etkinlik üçüncü yılında, hem film hem de ülke sayısında rekor kıracak gibi görünüyor: Finlandiya'dan Hindistan'a, İzlanda'dan Meksika'ya, İran'dan Güney Kore'ye, Danimarka'dan Lübnan'a 35 ülkeden 100'ün üstünde belgeselin buluşacağı etkinlikle ilgili bir kaç tüyo:
Her belgeseliyle büyük ses getirmiş olan İsrailli muhalif yönetmen Eyal Sivan, onur konuğumuz olacak; hem son filmini sunacak hem de "belgesel ve politika" üzerine kapsamlı bir sinema dersi verecek. Avrupa belgeselinin yeni yıldızları Polonya ve İsviçre sinemasına özel bölüm ayrılacak. 22-27 Haziran'da düzenlenecek olan DOCUMENTARIST'in bu yılki asıl odak noktası ise, Balkanlar. Balkan ülkelerinden konukların katılacağı panelle birlikte, bölgeden15'i aşkın film sunulacak... Bir başka kapsamlı bölüm; "Kent ve Sinema", çoğu metropol yaşamına odaklanan, aralarında klasiklerin de olduğu, bol sürprizli geniş bir seçki oluşturacak. DOCUMENTARIST'in asıl sürprizi ise,bu yıl ilk kez verilecek olan yeni bir ödül!

Kent ve Sinema bölümüyle ilgili detaylı programı aşağıya alarak, şimdilik bu kadarla yetinelim. Genel programla ilgili detayları ise web sitesi'ne saklayalım: Pek yakında!

Kentler, megakentler ve filmler

DOCUMENTARIST'in bu yılki ana bölümlerinden biri kentlere ayrıldı. Kent yaşamına ve sorunlarına dair filmlerin yer aldığı Kent ve Sinema başlıklı seçkide, Mumbai, Kahire, Şangay ve Bogota üzerine gerçekleştirilmiş dört belgeselden oluşan Danimarka yapımı 'Cities on Speed' serisi gibi yeni yapımların yanısıra, Jean Vigo, Krzysztof Kieslowski, Walter Ruttman, Johan van der Keuken gibi ustaların gölgede kalmış yapıtları da var. Bölümün en ilginç sürprizlerinden biri ise, kısa bir süre önce İstanbul Film Festivali'nde ilk uzun metrajlı filmini izlediğimiz belgeselci Michael Glawogger'ın 1998 tarihli “Megakentler” (Megacities) adlı ünlü yapıtı. Akbank Sanat'ta gerçekleşecek etkinlik kapsamında, kent-sinema-İstanbul ilişkisine dair bir panel ile belgesel sinemanın 20. yüzyıl başlarında ve günümüzde kente bakışı üzerine Uğur Kutay tarafından bir atölye çalışması düzenlenecek.
Film listesi ve bilgileri için

Cannes'da belgesel geçidi

Cannes resmi bölümünde Şilili usta belgeselci Patricio Guzman'ın Nostalgia de la luz (Nostalgia for the Light) adlı son filminin özel gösterimi yapılacak. Rus belgeselci Sergei Loznitsa'nın ilk kurmaca filmi ise ana yarışmaya seçildi. İsviçreli belgeselci Jean-Stéphane Bron'un Cleveland vs. Wall Street adlı filmi de Yönetmenlerin Onbeş Günü bölümünde gösterilecek. Aynı bölümün açılışı, Renaud Barret ve Florent de la Tullaye’nın Benda Bilili! adlı belgeseli ile yapılacak. 80 yaşına giren Frederick Wiseman'ın en yeni filmi Boxing Gym ve Stefen Kijak'ın yönettiği Stones In Exile da aynı bölümde sunulacak belgeseller arasında. 

Uçan belgeseller...

Bu sene "kötülük" temasını işleyen Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, bohçasında pek çok belgeseli de barındırıyor. Programdaki belgesellerin dökümü için

Hangi film nerede, ne zaman?

Tulay German: Kor ve Ateş Yılları: İstanbul Film Festivali'ndeki galadan sonra ikinci gösterimi İşçi Filmleri Festivali'nde yapılan belgesel, 27 Mayıs'ta ingiltere'de Exeter Universitesi'nde gosterilecek.

İki Tutam Saç: Dersim'in Kayıp Kızları: 11 Mayıs saat 19:00'da Ankara Kızılırmak Sineması'nda Ankara galası yapılacak olan film, 13 Mayıs saat 14:00'te Ankara Goethe Enstitüsü'nde de gösterilecek. Ayrıca, 13-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında düzenlenecek, 3. Ege Belgesel Film Günleri'nde  de seyirciyle buluşacak.

Pippa'ya Mektubum: !f İstanbul'daki ilk gösteriminden sonra çeşitli özel gösterimlere konu olan film, Haziran'da Sırbistan'da düzenlenen Cinema City Uluslararası Film Festivali'ne, Temmuz'da ise İtalya'nın Padova kentindeki IV. Uluslararası Portello River Film Festivali'ne seçildi.

Ben Hasta Değilim Anne: Yaz aylarında yapılacak olan Paris 3. Kürt Film Festivali'ne, Ekim ayında ise Çek Cumhuriyeti'nde yapılan 14. Jihlava Uluslararası Belgesel Film Festivali programına alındı.

Bölge: İstanbul Film Festivali ve Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nde gösterilen belgesel, önümüzdeki günlerde çeşitli özel gösterimlerde seyirciyle buluşmayı sürdürecek.

Ordu'da Bir Argonot: 12 Mayıs'ta Ankara Barosu Sinema Kulübü'nde, 14 Mayıs'ta ise İzmir'de 3. Ege Belgesel Film Günleri'nde seyirciyle buluşacak.

Not: Bu filmlerin tamamı DOCUMENTARIST 2010 kapsamında da gösterilecektir.

(Bültende yer almasını istediğiniz gösterim duyurularını info[at]documentar-ist.org adresine iletmenizi rica ederiz.)