Mart 2010

Berlinale'den geriye kalanlar

Bu sene 60'ıncı yılını kutlayan Berlinale, resmi programın bütün bölümlerinde temsil edilen Türkiye sineması adına her bakımdan tarihi bir festival oldu. Semih Kaplanoğlu'nun "Bal"la kazandığı Altın Ayı ödülü, aynı zamanda kendi yağıyla kavrulan kendi kuşağının uluslararası alandaki başarısının da bir kez daha tescil edilmesi anlamına geliyor. DOCUMENTARIST ekibi olarak izlediğimiz festivalin değişik veçheleri üzerine izlenimlerden oluşan Berlinale 2010 dosyasına sağ sütundaki link'lerden ulaşabilirsiniz. (Not: Yazılarda festival havasını yeterince yansıtabildik mi bilmiyoruz; ama en azından, ödüle değinirken neredeyse kural haline gelen "bal" ve "ayı" ilişkisi üzerine espri yapmamayı başardık!)

Selanik'ten dünyaya bir pencere

Avrupa'daki en önemli belgesel festivallerinden biri olan Selanik Belgesel Festivali, 12-21 Mart'ta düzenleniyor. Festivale Türkiye'den Seyfettin Tokmak ve Kenan Kavut'un yönettiği Dream Gang adlı film de katılıyor. Bu yıl Joris Ivens ve Krzysztof Kieslowski'nin belgesellerine özel birer bölüm ayıran festival; insan hakları, müzik, insan yerleşimleri, portreler, Afrika öyküleri, hibrid belgeseller gibi pek çok konu başlığı altında toplanan zengin bir programla seyirci önüne çıkmaya hazırlanıyor. Aralık'ta fiyaskoyla sonuçlanan Kopenhag zirvesi sonrasında gezegenimizin kronik sorunlarına eğilen filmlerin buluştuğu 'Gezegen Tehlike Altında' başlık bir bölümle, dünyanın her yerinden sinemacıların Kuzey Kore'ye dair yaptığı filmlerin buluştuğu 'Uzaktan Kuzey Kore' bölümü bu senenin yenilikleri... Belgesel pazarı Doc Market festivalin ikinci yarısında, EDN'nin organize ettiği Pitching Forum ise son 4 günde gerçekleşecek.

Başkentliler belgesel izliyor

11-21 Mart tarihlerinde düzenlenen 21. Ankara Uluslararası Film Festivali, programında yine önemli miktarda belgesele yer veriyor. Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda profesyonel dalda 9, amatör dalda ise 8 film yarışıyor. Festivalde, deneysel belgeselleriyle tanınan Harun Farocki'yle "İmajlarla Düşünmek" başlıklı bir atölye çalışması da gerçekleştiriliyor.

22-27 Haziran'da şenlik var!

DOCUMENTARIST'in 3'üncüsü bu sene 22-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. En son Berlinale olmak üzere, yine bir düzine festivalin programından seçilmiş güzide belgesellerden oluşan bir program oluşturmaya çalışıyoruz. Anlayacağınız, büyük buluşmanın heyecanı üç ay öncesinden bizi sarmış durumda... Sürprizler de cabası!
Bu vesileyle web sitemiz de yenilendi: documentar-ist.org

Çıkan kısmın özeti:
Son bir yılda neler yaptık?

Bir yıl bile değil, son sekiz ayda neler yaptık diye geriye dönüp bakınca doğrusu biz de şaşırdık: Övünmek gibi olmasın, hiç boş durmamışız...  2-7 Haziran tarihlerinde binbir güçlükle (konuklarımızı evlerde falan ağırlayarak) ama büyük bir keyifle DOCUMENTARIST'in ikincisini kotardık; hemen ardından, programdan bir paketi İzmir'e taşıyıp DOCUMENTARIZM akımını başlattık! Etkinliğe emek ve gönül verenlerle birbirimizden kopamadik bir türlü; yaz ve sonbahar boyunca ayda iki kez buluşup film izleme/tartışma seansları yaptık. Dünya Barış Günü dolayısıyla Eylül başında "Barışa Adanmış Filmler" adı altında üç günlük bir etkinlik gerçekleştirdik. 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde boş duramazdık; "Hangi İnsan Hakları?" diye sorduk ve... Devamını okumak için

Kısa kısa...

DOCUMENTARIST kapsamında gösterilen Burma VJ, belgesel dalında Oscar adayları arasına girdi.

Johnny Depp, Rolling Stones'un kurucularından Keith Richards üzerine bir belgesel çekiyor.

Sokak sanatçısı Bansky, kendisiyle ilgili Exit Through the Gift Shop adlı belgeselinin Londra galasını Waterloo tren istasyonunun altındaki tünellerden birinde yaptı!

9-12 Ağustos'ta Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenecek olan 17. Visible Evidence Belgesel Konferansı'na başvuru süresi belirlenen paneller için 12 Mart, diğer konular için 30 Mart'ta sona eriyor.

Bir film, bir tartışma... "İki Dil Bir Bavul: Kurmaca mı, Belgesel mi?"

Tekel işçilerinin direnişine ilişkin video günlükleri...