Kasım-Aralık 2010

Daha yüksek sesle:
Hangi İnsan Hakları?

"Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadını öldürürken" DOCUMENTARIST bir kez daha soruyor: Hangi İnsan Hakları? Bu başlık altında çoğu Türkiye'de ilk kez gösterilen bir dizi belgeselde bu soruya yanıt arayacağız, dört gün boyunca. Aung San Suu Kyi, Rabiya Kadeer, Rachel Corrie, Pınar Selek gibi mücadeleci kadınlarla buluşacağız. Bazı filmlerin etkisiyle hararetli tartışmalara gireceğiz. Kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi konu alan panel, aktivist sinemacıları seyirciyle buluşturan söyleşiler, gündelikçilerin katılacağı forum tiyatro gibi yan etkinliklerde pek çok konuyu konuşacağız. Ezilenlerin sesi olup totaliter rejimlere direnen kadınların, kısacık hikayeleriyle vurdumduymazlığımızı yüzümüze vuran çocukların, şiddeti teninde yaşayan bireylerin şahsında, aynı soru daha güçlü biçimde çınlayacak: Sahi, 'Hangi İnsan Hakları?'

Hepinizi 8-11 Aralık'ta bu soru etrafında buluşmaya bekliyoruz!
Programla ilgili her tür bilgi için

Documentarist Sheffield'deydi

Yaz aylarında dört bir yana dağılan DOCUMENTARIST ekibi 3-7 Kasım'da Sheffield'te buluştu! Londra'da 'vatani' görevini yapmakta olan Lisya, kadrolu altyazı çevirmenimiz Zeycan, Doc/Fest'te tam mesai yapan Necati, geliştirme atölyelerinin müdavimi Başak ve uçaktan trene tüm vesaitleri kaçırdığı halde filminin ikinci gösterimine yetişmeyi başaran Rodi tam kadro Sheffield Doc/Fest'teydi.

Sheffield Doc/Fest izlenimleri için
Festivalin Rodi Yüzbaşı'yla yaptığı söyleşi için

SaturDox'a 'mega' açılış

DOCUMENTARIST ve DEPO işbirliğiyle düzenlenen SaturDox / Belgesel Buluşmaları, yeni gösterim yılına hızlı başladı. Sezonun açılış filmi Megakentler'in 27 Kasım'daki gösteriminde salon tam anlamıyla dolup taştı. Ardından Biray Kolluoğlu'nun sunumunu izledik. SaturDox, iki haftada bir cumartesi günleri Tütün Deposu’nda gerçekleşen film gösterimleri ve filmin temasına uygun söyleşilerle devam edecek. Altı aylık yeni program, yine Türkiye’den güncel belgesellerin yanı sıra dünya belgesel sinemasının çarpıcı örneklerinden seçilerek hazırlandı.

Program hakkında bilgi için

Sekiz film, beş şehir!

Anadolu Kültür'le DOCUMENTARIST'in ortaklaşa düzenlediği İnsan Hakları Belgeselleri etkinliği kapsamında sekiz belgesel, beş kenti dolaşıyor. 6-7 Kasım'da Çanakkale'yle başlayan gösterimler, 3-5 Aralık'ta İzmir, 4-5 Aralık'ta Eskişehir'de devam edecek. 4 Aralık'ta İzmir DEÜ Rektörlük Binası'nda Hüseyin Aygün'ün "Tarihle Yüzleşme", Eskişehir Kültür Merkezi'nde ise Murat Utku'nun katılacağı "Medya ve İnsan Hakları" başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek. Belgesel turu Bursa ve Kocaeli ile devam edecek.

Dünyayı dolaşan belgeseller - 2

Geçen bültenden beri elimize ulaşan yurtdışı belgesel gösterimlerini duyurmaya devam ediyoruz. Kasım ayı başında Brüksel'de gerçekleşen 11. Akdeniz Filmleri Festivali'nde Türkiye'ye ayrılan özel bölümde dört belgesel gösterildi: İki Dil Bir Bavul, Kamerayla İzdivaç, Buçuk ve Pippa'ya Mektubum. Danimarka'da WOMEX, Almanya'da Köln, Londra'da Türk Filmleri Festivali'nde seyirciyle buluşan Kor ve Ateş Yılları: Tülay German ise, bu ay New York Türk Filmleri Festivali'ne, Şubat 2011'de ise İspanya'nın önemli belgesel festivallerinden Punto de Vista'ya katılacak.

28 Kasım'da sona eren IDFA'da biri İtalya'da diğeri Hollanda'da yaşayan Türkiye kökenli iki yönetmenin filmleri farklı kategorilerde yarıştı: Sırasıyla, Almost Married ve Just Judges. Web'ten de izlenebilen Planet Galata-İstanbul'da Bir Köprü adlı Türkiye-Almanya ortak yapımı film de festivalin yan bölümünde gösterildi. Bu arada, Miraz'ın Cinema Verite - İran Belgesel Festivali'nde bir Mansiyon Ödülü kazandığının ekleyelim.

Dış basında Documentarist 2010