Haziran 2010
[DOCUMENTARIST 2010 Özel Sayısı]

Anlatılan bizim hikâyemiz:
Gel ve gör!

22 Haziran'da başlayan DOCUMENTARIST'in programında, gezegenin kalp atışlarını ölçen, içinde yaşadığımız tüketim kültürünün handikaplarını sergileyen bir dizi film var. Kâra dayalı ekonomik sistemin dünyanın kaynaklarını sömürmesi, su, hava ve toprağın giderek kirlenişi, yoksulların daha yoksul hale gelmesi, çocukların emek sömürüsü son dönemde yapılan pek çok çarpıcı filme konu oldu... “Neron geceleri ışık olsun diye mahkumları yakardı. Konukları ise yanında durup seyrederdi.” Uygulanan neoliberal ekonomik politikalar sonucu son on yılda yaklaşık 200 bin çiftçinin intihar ettiği Hindistan'da, bu intiharların nedenini araştıran gazeteci, Hintli elitlerin durumunu böyle özetliyor, Nero'nun Konukları adlı belgeselde. Günümüz dünyasında bizlerinde konumu da, Nero'nun konuklarından farklı değil. Başka Bir Gezegen'de, pek çok ülkede çocuklara reva görülen yaşam standardını görüp de insanlığından utanmamak zor. Demir Kargalar, Bangladeş'te üç kuruş uğruna kelle koltukta çalışan çocuk yaştaki tersane söküm işçilerinin dünyasına sokuyor bizi. Düş Ülkesi İzlanda'daki alternatif enerji arayışlarını; Auto*Mat arabalı hayatın bizi mahkum ettiği trafik cehennemini, Zehirli Oyun Bahçesi Avrupalı şirketlerin üçüncü dünya ülkelerine zehirli atık ihracını, Vadim O Kadar Yeşildi ki İran'da baraj yapımı için toprağından koparılan ve evleri su altında bırakılan köylüleri konu alıyor. Çiçeklenen Ticaret, Hollanda'daki çiçek endüstrisinin bilinmeyen yüzünü, ta Afrikanın su kaynaklarını tüketmeye kadar uzanan perde arkasını gösteriyor.

Bu filmlerde ve daha pek çok filmde anlatılan aslında bizim hikayemiz... DOCUMENTARIST, 22-27 Haziran arasında hikayelerimizi izlemeye davet ediyor!

Balkanlarda bir şeyler oluyor

Balkan ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de yeni kuşak belgeselcilerin önündeki en önemli sorun, başka ülkelerle ortaklıklar kurmak ve filmlerini dünyaya ulaştırmanın yollarını aramak... Bu hedef, Balkan ülkeleri arasında bu alanda yakın ilişkiler kurulmasını, proje geliştirme, eğitim ve işbirliği olanaklarının arttırılmasını gerektiriyor. Sofya'da yeni kurulan Balkan Belgesel Merkezi (BDC) adlı yeni inisiyatif bu ihtiyaçtan doğdu. 
Balkan ülkelerinde belgesel yapım ve dağıtım sorunlarının ele alınacağı panelde bölgede belgesel alanında faaliyet gösteren 5 önemli konuk, bölgesel işbirliğine dair çeşitli konuları tartışacak: Balkan ülkeleri arasında belgesel alanında köprüler kurulmasının gerekliliği, bölgede belgeseller için bir dağıtım ağının kurulması ve uluslararası dağıtım ağına dahil olunması gibi...
Ardından, Balkan Documentary Center, BulDoc and AgitProp gibi oluşumların; ayrıca bölgedeki en önemli belgesel film festivalleri olan Selanik Belgesel Festivali, Saraybosna Film Festivali ve DokuFest'in ilk ağızdan tanıtımı yapılacak.

Panel: Balkanlarda Belgesel Üretimi 
25 Haziran 12:00-14:00, Akbank Sanat
(Panelde simultane çeviri yapılacaktır.)

DOCUMENTARIST biletleri
MyBilet üzerinden satışta!
Bilet ücreti: 4 TL

Atölye, panel, sinema dersi...

Atölye: Kent ve Kamera, Uğur Kutay
24 Haziran Perşembe, 18:00, Akbank Sanat.

Panel: İstanbul - Değişimi Belgelemek
23 Haziran 2010, Çarşamba 14:00-17:00
Mimarlar Odası, Karaköy Binası Konferans Salonu

Eyal Sivan'dan mesaj var: "İsrail'in Gazze'ye Özgürlük Filosu'na yaptığı saldırının ve İsrail ordusunun işlediği suçun çok öncesinde tasarlanan bu sinema dersinde, belgesel sinemacılık ile onun güncellikle ilişkisine değinmek; belgesel pratiğinin anlık tepkisel rolüne ve İsrail hükümeti ile dünya genelindeki müttefiklerinin yürüttüğü propaganda savaşına karşı görüntü üretim yöntemlerinde izlenmesi gereken incelikli yollara eğilmek istiyorum.”