Eylül-Ekim 2010

Türkiye'den Sheffield'e film akını

Avrupa'nın en önemli belgesel etkinliklerinden olan Sheffield Doc/Fest'e bu yıl Türkiye'den tam beş film katılıyor! 3-7 Kasım 2010 tarihlerinde düzenlenen festival Documentarist'in önerdiği filmler arasından Miraz, Bu Sahilde ve Kahpe Devran'ı programına aldı. Florian Thalhofer ve Berke Baş'ın yönettiği 'interaktif belgesel' Planet Galata - İstanbul'da Bir Köprü ile Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi'nden dört öğrencinin gerçekleştirdiği Tek Nefeste Aşk adlı kısa belgesel de Sheffield Doc/Fest'te seyirciyle buluşacak... Documentarist ekibinden Necati Sönmez ise festivale jüri üyesi ve panelist olarak katılıyor. 26 ülkeden 130'dan fazla filmin gösterileceği festivalde, pek çok panel, söyleşi, sinema dersi gerçekleşecek; market bölümünde onlarca proje sahibi yapımcılarla buluşacak.

Geniş bilgi için

Documentarist Toronto'daydı

Documentarist, 2011 programıyla ilgili çalışmalarına Kanada'dan başladı. Kuzey Amerika'nın en büyük film festivali olan Toronto Uluslararası Film festivali (TIFF), bu sene "Real to Reel" başlığı altında kapsamlı bir belgesel bölümüne yer verdi.

TIFF izlenimleri için

Belgesellerimiz dünyayı dolaşıyor

Türkiye yapımı belgeseller uluslararası arenada göz dolduruyor! Pek çok yerli belgesel önümüzdeki günlerde dünya festivallerinde dolaşacak. İşte bunlardan bilgisi bize ulaşanlar:

Hayal Çetesi, 22-30 Ekim 2010 tarihlerinde düzenlenen 32. Cinemed - Montpellier Uluslararası Akdeniz Filmleri Festivali'nde belgesel bölümünde yarışıyor. Tahran'da düzenlenen Cinema Verite Uluslararası Belgesel Film Festivali bu sene Türkiye'den üç filme yer veriyor: Şairin Ölümü, Miraz ve Gazze'nin Yarası.

İlk gösterimi bu yıl başında Rotterdam'da gerçekleşen Bu Sahilde, önümüzdeki günlerde Sheffield'in yanı sıra pek çok festivali dolaşacak: 19th Hot Springs Belgesel Festivali (ABD), Festival du Nouveau Cinema Montreal (Kanada), L'Alternativa - Barcelona Bağımsız Filmler Festivali (İspanya), Belo Horizonte Film Festivali (Brezilya)... Bu arada Almanya'da yaşayan Özlem Sulak'ın enstelasyon olarak hazırladığı 12 Eylül adlı çalışması Kassel DokFest'te sergilenecek, aynı çalışmanın belgesel film versiyonu ise 28-31 Ekim'de düzenlenen New York Avrasya Film Festivali'ne katılacak. Anka'nın Doğuşu 22-31 Ekim'de gerçekleşen Tayvan Uluslararası Belgesel Festivali'ne; Canım Sulukule, 26-31 Ekim'de Glasgow'da düzenlenen Document İnsan Hakları Belgesel Film Festivali'ne; Son Kumsal ise Fas'ın Agadir kentindeki FIDA DOC'a katılıyor.

BELGESEL ÖDÜLLERİ: Pippa'ya Mektubum, 1-10 Ekim'de Bükreş'te düzenlenen Romanya Film Festivali'nde (Ro-IFF) CineBlackSea bölümünün En İyi Belgesel ödülünü kazandı. 4. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nde ulusal dalda Belgesel Ödülü Miraz ve Selahattin’in İstanbul’u arasında paylaştırıldı. Kahpe Devran ve Kağıt-Hane, aynı festivalde İstanbul Temalı Filmler Özel Ödülü'ne, Son Kumsal ise Seçici Kurul Belgesel Özel Ödülü'e değer bulundu.

Altın Portakal'da 20+10 belgesel

9-15 Ekim tarihlwerinde düzenlenen 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Ulusal Belgesel Yarışması'na bu sene 20 belgesel katıldı. Programda ayrıca 10 film Özel Gösterim başlığı altında sunuldu. Yarışmada Yüksel Aksu'nun yönettiği Anadolu’nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer En İyi Belgesel seçilirken, Reyan Tuvi'nin
Ofsayt'ı ile E. Murat Çeliker'in Herkes Uyurken'i En İyi İlk Belgesel Ödülü'nü paylaştı. Rüya Arzu Köksal'ın Ordu'da Bir Argonot adlı filmine ise Övgüye Değer Jüri Özel Ödülü verildi. (Not: Bültenimizin gelecek sayısı için "Altın Portakal Film Festivali ve belgesel" konulu bir dosya hazırlıyoruz. Dosyada Antalya'ya katılan belgeselcilerin bu konudaki eleştiri, fikir ve önerilerine yer vereceğiz.)

Bu ayki gösterimler: Kaçırmayın!

29 Ekim - 4 Kasım tarihlerinde düzenlenen 13. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali'nde bu sene 65 film gösterilecek. (Bülten hazırlanırken program henüz netleşmemişti, ancak duyurulan filmler arasında yer alan Susana de Sousa Dias'ın "48" adlı belgeseline dikkat!)

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi, Yeni Türkiye Belgeselleri'ne özel bir hafta ayırdı. 15-21 Ekim tarihleri arasında düzenlenen etkinlikte, Kamerayla İzdivaç, Bu Sahilde, Herkes Uyurken, Beton Park, Kahpe Devran, Miraz ve Ben ve Nuri Bala adlı filmler gösteriliyor. 21 Ekim Perşembe günü 18:00'de ise, filmlerin yönetmenlerinin katılımıyla bir panel gerçekleştiriliyor.

Türkiye'de çekilmiş Fransız yapımı muhteşem bir belgesel: Ormanın Arkasında (Derrière la forêt). Az bilinen bu cevheri geçen yıl Documentarist programına almayı istemiş, yapımcılar arasında ihtilaf nedeniyle ne yazık ki başaramamıştık. Jérôme Cler'in müzikoloji araştırmalarına dayanarak 1998 yılında Gulya Mirzoeva tarafından gerçekleştirilen film, 25 Ekim Pazartesi 18:30'da Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nde (IFEA) gösteriliyor. Ardından Jérôme Cler, "Türkiye Kırsalında Etnomüzikoloji" konulu bir konferans sunuyor. (Film, Türkçe orijinal, Fransızca altyazılı; konferans dili ise İngilizce'dir.)