Ağustos 2010

DokuFest'ten ödül de var, ilgi de!

Kosova'nın Prizren kentinde düzenlenen ve bu sene 37 ülkeden 156 filmin gösterildiği DokuFest'te, Türkiye'den gelen belgeseller büyük ilgi gördü. Kısa bir süre önce Saraybosna Film Festivali'nde de yarışan ve DokuFest'te Balkan Filmleri kategorisinde Seyirci Ödülü'nü kazanan Kamerayla İzdivaç'ın yanısıra, Prizren'de “Documentarist@DokuFest” başlığı altında Türkiye'den altı film gösterildi. Nehir üzerine kurulan platformda gösterilen filmlerimizin hepsi yok sattı. Yüzlerce belgeselci konuğu ağırlayarak kentin her köşesini etkinlik mekanı haline getiren festival boyunca, Prizren adeta bir karnaval kentine dönüştü.
Haberin devamı için

DokuFest'ten izlenimler için ve

Docupolis artık yok!

İspanya'nın önemli belgesel etkinliklerinden olan ve 9 yıldır düzenlenen Docupolis, artık yapılmayacak. Her sene Ekim ayında Barcelona'da düzenlenegelen festival, kriz gerekçesiyle ana destekçisi ve mekanını kaybetti. Bugüne kadar Barcelona Çağdaş Kültür Merkezi'nin (CCCB) himayesinde ve aynı mekanda gerçekleşen Docupolis, CCCB'nin desteğini çekmesi üzerine seyircisine veda etti.

Belgesel araştırmacıları buluştu

Uluslararası Belgesel Çalışmaları Kongresi Visible Evidence'ın 17'ncisi 9-12 Ağustos 2010 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'nde yapıldı. Belgesel uygulamalarını araştırmak amacı ile bu konuda çalışan akademisyen, sanatçı, yapımcı, küratör ve belgesel tutkunlarını bir araya getirmeyi hedefleyen kongrenin İstanbul ayağı docIstanbul tarafından gerçekleştirildi.

San Sebastian'da belgesele özel bölüm: .doc

San Sebastian Film Festivali de belgesele kucak açtı: .17-25 Eylül 2010 tarihlerinde gerçekleşen festivalin programında bu sene .doc - new paths of non-fiction başlığı altında özel bir bölüm açıldı. Bölümde dünya sinemasında "kurmaca-dışı" kulvarda son 10 yılda ortaya çıkmış filmlerden bir seçki sunulacak. Festival düzenleyicilerinin ifadesiyle bunlar; "Seyirciye yalnızca çevrelerindeki gerçekliği değil, bu konuları anlatmak için kameranın sunduğu olanakları da sorgulamaya" çağıran filmler...

Toronto belgesele doyacak!

9-19 Eylül 2010 tarihlerinde gerçekleşecek olan Kuzey Amerika'nın en büyük festivali Toronto Uluslararası Film Festivali, çok sayıda belgesel filmi programına aldı. Bu yıl 35. yaşını kutlayacak olan festivalde, Errol Morris, Kim Longinotto, Werner Herzog gibi ustaların son filmleri ilk kez gösterilecek... Herzog'un Fransa'daki ünlü Chauvet mağaralarında çekim izni kopararak gerçekleştirdiği Cave of Forgotten Dreams'ı, Toronto'da merakla beklenen belgeseller arasında. Jose Luis Guerin'in Guest, Patricio Guzman'ın bu sene Cannes'da gösterilen Nostalgia for the Light ile geçen yıl Documentarist'te iki filmini (Adrese Teslim Aşk ve Cennete Bilet) sunduğumuz Janus Metz'in yine Cannes'da Eleştirmenler Haftası'nda ödül kazanan Afganistan'la ilgili yeni belgeseli Armadillo da Toronto'da seyirci önüne çıkacak... Türkiye, bu yıl festivalde Belma Baş'ın Keşifler bölümüne seçilen Zefir adlı ilk filmiyle temsil ediliyor.