ETKİNLİKTEN İZLENİMLER...

Duygu Eruçman, "Hangi İnsan Hakları?" etkinliğini Dutch Chapel'in 'kapı arasından' izleyip yazdı.

Lisya Yafet, "Hangi İnsan Hakları?" sorusuna ve etkinlikte gösterilen filmlere yakından bakıyor.

Sırrı Süreyya Önder, Yılmaz Güney'i anlatıyor.

DOCUMENTARIST Ocak 2010 bülteni

YILMAZ GÜNEY ANISINA: DUVARLARIN ARDINDAKİ SİNEMA

Ölümünün 25. yılında Yılmaz Güney’i anıyoruz... Filmlerinde “duvarların ardını” anlatan, hayatının bir kısmını demir parmaklıklar arkasında geçirmiş, son filmini yine cezaevi üzerine gerçekleştirmiş olan bu büyük sinemacının "Duvar"ı çekim sürecini anlatan “Duvarın Etrafında” belgeselini izleyeceğiz. Gösterimden önce Sırrı Süreyya Önder, Yılmaz Güney sinemasından bugüne kalanları anlatacak.
17 Aralık Perşembe, 20:00'de
, Dutch Chapel'de...

 

GAZZE YOLCULARI, TÜTÜN DEPOSU'NDAYDI

Gazze'ye doğru yol alan "Viva Palestina" konvoyu yolcularından Hassan, Akil, Ibrahim ve Kim, Documentarist'in konuğu olarak Tütün Deposu'ndaydı. Şubat-Mart ayında yaptıkları bir önceki yolculuğu, konvoya katılmaya nasıl karar verdiklerini ve bu serüvenin kendilerini nasıl değiştirdiğini kimi zaman sesleri titreyerek, bizi de neredeyse çantayı kapıp onlara katılmaya ikna edecek bir samimiyetle aktardılar. Ibrahim, Gazzelilerin bizden daha fazla "umut" taşıdıklarını farkettiğinden ve bu umudu her yere taşımak istediğinden söz etti üstüne basa basa. Kim, yola çıkmaya bir akşamda nasıl karar verdiğini, Gazze'ye vardığında aslında ne yapıyorsa kendisi için yaptığı gerçeğiyle nasıl yüzleştiğini anlattı. Ardından Hassan'ın filmi izlendi, filmden sonra sorular ve cevaplar birbirini izledi. Derken, konvoyun Adapazarı'na doğru yola çıkmak üzere olduğu haberi geldi: Yolcu yolunda gerekti... Onları alelacele yolcu ettik. Onlar gitti biz kaldık... Fotoğraflar için

AÇILIŞ GECESİNDEN...

Ayça'nın sesinden; Ezgi ile Özlem'in gözünden açılış gecemiz:

PANELDEN İZLENİMLER: HEM MAHPUS HEM DE KADIN OLMAK

“Hangi İnsan Hakları?” sorusunun cezaevlerindeki karşılığını araştırmak ve şu anda Türkiye’de cezaevlerindeki yaşam koşullarına dikkat çekmek için, 15 Aralık Salı günü düzenlenen “Cezaevi-Ezaevi: Kadın ve Çocukların Durumu” başlıklı panelden izlenimler... Devamı için

"Cezaevİ-EZAEVİ": İÇERİDEN NE HABER?

İnsan Hakları Belgesel Haftası’nın ana teması olan cezaevleri sorunu, filmlerin yanısıra birinci elden tanıklıklar üzerinden tartışılacak. 19 Aralık 2000’deki kanlı operasyon sonrasında Türkiye’de gözlerden uzak tutulan cezaevi sorunu, geniş katılımlı bir panelde ele alınacak.
15 Aralık Salı günü saat 17:30’da düzenlenen “Cezaevi-Ezaevi” başlıklı panelde, cezaevlerinde kalan kadın ve çocukların durumu masaya yatırılacak. Tütün Deposu’nda gerçekleşecek paneli Eşber Yağmurdereli yönetecek. Feminist aktivist Gülnur Elçik, içerideki kadınların sorunları ile ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını, Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları’ndan Av. Gülizar Tuncer TMK mağduru çocuklarla ilgili son gelişmeleri, bir TMK mağduru olan Y.A.’nın babası Abdurrahman Akkuş kendi yaşadıklarını, eski tutuklu Arzu Tosun ise yeni çıktığı F tipi cezaevindeki durumu aktaracak.
Panelin ardından, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) dünyanın dört bir yanındaki çalışmalarını konu alan “Hesaplaşma” adlı film izlenecek. Filmden önce Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, UCM’yi tanıtan kısa bir sunum gerçekleştirecek
.

28 YILDIR DEVAM EDEN ÖLÜM BEKLEYİŞİ

Documentarist İnsan Hakları buluşması başlıyor! “Hangi İnsan Hakları?” etkinliği, 14 Aralık akşamı dünya çapında yankı yapmış bir belgeselle açılıyor. “Ömrüm Hapiste Geçti” (In Prison My Whole Life), Kara Panterler üyesi radikal gazeteci Mumia Abu–Jamal’in 28 yıldır süren tutsaklığının ve tartışmalı bir yargılamayla ölüm cezasına çarptırılışının ibret verici öyküsünü aktarıyor.

“Ölüm bekleyişi ile geçen bir dakikayı düşünün. Şimdi de 10 milyonlarca dakikayı düşünün. Beklemekle, ölümü beklemekle geçen bir ömürlük zamanı...”

ABD’li ünlü oyuncu Colin Firth’ün yapımcıolarak destek verdiği belgesel, Mumia Abu-Jamal’in yaşadıklarını, tam da cinayetsuçlamasıyla yakalandığı gün doğmuş olan bir gencin, William Francome’in gözünden aktarıyor. Francome, çocukluğundan beri adını duyduğu, kendi yaşı kadar hapis yatmış olan ve her an ölüm cezasının infaz tehdidiyle yüzyüze yaşayan bu siyah aydının başına gelenleri öğrenmeye çalışırken, Noam Chomsky, Alice Walker, Howard Zinn, Snoop Dogg gibi tanınmış simalarla konuşuyor. Canlı bir kurguyla ilerleyen bu dinamik ve sarsıcı film boyunca, bir anlamda bizi ABD’nin arka bahçesinde gezdiriyor. Devamı için

Poster

DÜNYADAN HAK(SIZLIK) MANZARALARI

DOCUMENTARIST – İstanbul Belgesel Günleri, yıl içine yaydığı etkinlikler dizisine yeni bir sayfa ekliyor: “Hangi İnsan Hakları?”... İnsan hakları konusunu, hem ülkemizden hem de dünyanın pek çok köşesinden bu alanda çarpıcı deneyimler aktaran filmlerle gündeme taşımayı amaçlayan DOCUMENTARIST, 10 Aralık İnsan Hakları Günü ve İnsan Hakları Haftası dolayısıyla 14-17 Aralık 2009 tarihlerinde, festivallerde epey ses getirmiş filmlerden oluşan bir belgesel haftası düzenliyor. “Hangi İnsan Hakları?” başlıklı bu yılki etkinliğin ana teması ise “cezaevleri” olarak belirlendi.
Dünyada pek çok ülke ve şehirde düzenlenen ‘insan hakları film festivali’ geleneğine uygun olarak, mini bir festival boyutunda tasarlanan etkinlikte, birbirinden önemli bir düzine belgesel gösterilecek. İnsan hakları temelli sorunlar içinde en kronikleşmiş alanı oluşturan cezaevlerinin, gözden ırak tutulduğu ve gündemden dışlanarak giderek görünmez kılındığı gerçeğinden hareketle, program daha çok bu konuya odaklanan Türkiye’de daha önce gösterilmemiş filmlerden oluşturuldu.
Devamı için