Kasım 2009
H2 Side

İPEK YOLU, BELGESEL DOLU!

14-22 Kasım 2009 tarihlerinde düzenlenen 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, programında belgesellere geniş yer ayırıyor. "Gerçeği Söylemek Gerekirse" başlıklı bölümde toplanan filmler arasında, dünya festivallerinde ses getirmiş yapımlar yer alıyor. İpek Yolu Film Festivali'nin "Gerçeği Söylemek Gerekirse" bölümündeki uluslararası belgeseller Documentarist ekibi tarafından hazırlandı.

Eylül ayı başında cinayete kurban giden ve filminde konu aldığı kişiler tarafından öldürüldüğü tahmin edilen belgeselci Christian Poveda'ın "Çılgın Hayat"ı (La Vida Loca), San Salvador'daki sokak çetelerini konu alıyor. Simon El Habre'in yönettiği "Tek Kişilik Köy" (One Man Village), Lübnan iç savaşı sırasında terk edilen ücra bir köyde yalnız başına yaşayan bir adamın hikayesini anlatıyor. Michael Moore'un son filmi "Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi" (Capitalism: A Love Story), Helga Reidemeister imzalı "Kabil'de Savaş ve Aşk" (War and Love in Kabil) ve Peter Kerekes'in geçen hafta DOK Leipzig'te FIPRESCI ödülü alan filmi "Tarihi Pişirenler" (Cooking History) ile daha önce Documentarist'te seyirciyle buluşan "Kayıp Dünya" (Lost World) ve "Kör Aşklar" da (Blind Loves) Bursa'da seyirciyle buluşacak ilginç belgeseller arasında. Geçen yıl Cannes'da gösterilen "Kör Aşklar", Engelsiz Filmler Kuşağı'nda sunulurken; şehir senfonileri türünün en bilinen klasiklerinden Walter Ruttmann'ın 1927 tarihli filmi "Berlin: Bir Şehir Senfonisi" de Mimari ve Sinema Seçkisi başlıklı bölümde gösterilecek. Aynı bölümde (şu sıralar "Bananas!*" adlı filmiyle gündemde olan) Fredrik Gertten'in yönettiği "Sosyalist, Mimar ve Burgu Kule" (The Socialist, The Architect and the Twisted Tower) adlı belgesel de izlenebilir. Bir düzineye yakın yerli belgeselin de gösterileceği festivalde ayrıca bir belgesel atölyesi düzenlenecek.Hr

H2 Side

IDFA'DA FREDERICK WISEMAN RÜZGÂRI

Avrupa'nın en büyük belgesel etkinliği IDFA Uluslararası Amsterdam Belgesel Festivali, 19-29 Kasım 2009 tarihlerinde gerçekleşiyor. Festivalin bu seneki onur konuğu Amerikan belgesel sinemasının ustalarından Frederick Wiseman. Festivalde yönetmenin Ocak 2010'da kutlayacağı 80'nci doğum günü onuruna, kendi seçtiği 9 filmden oluşan bir retrospektif de düzenlenecek. Bu seçkinin içinde " Titicut Follies" (1967), "High School" (1968), "Hospital" (1969), "Basic Training" (1971), "Welfare" (1975) ve "Belfast, Maine" (1999) gibi önemli filmleri yer alıyor.Hr

H2 Side

YERLİ FİLMLERE ÖDÜL DOPİNGİ

>> Antalya Altin Portakal Film Festivali'nde En İyi Belgesel Ödülü'nü Melis Birder'in "Ziyaretçiler" ile Çayan Demirel'in "5 Nolu Cezaevi" adlı filmleri kazandı. Bu yıl ilk kez verilen En İyi İlk Belgesel Ödülü ise Metin Kaya'nın "100 Bin Kişiydiler" ile Melisa Önel'in "Ben ve Nuri Bala" adlı filmleri arasında paylaştırıldı. Bu arada, uzun metrajlı kurmaca filmlerle aynı kulvarda yarışan "Iki Dil Bir Bavul", En İyi İlk Film Ödülü'nü aldı.

>> "Iki Dil Bir Bavul" Abu Dhabi'de duzenlenen Uluslararası Ortadoğu Film Festivali'nde belgesel dalında En İyi Ortadoğu Filmi seçilerek 100 bin $'lık ödülün sahibi oldu.

>> Tahsin Işbilen'in "Asya Minör... Yeniden" adlı filmi Uluslararası Patras Film Festivali’nde (International Panorama) müzik dalında Özel Ödül kazandı.Hr

H2 Side

EN İYİ AVRUPA BELGESELİ

Avrupa Film Akademisi 2009 Ödülleri açıklandı. Belgesel dalında ödül İsviçreli Peter Liechti'nin "The Sound of Insects" adlı filmine verildi. Film, insanlardan uzak bir yerde kendini açlığa mahkum ederek yavaş yavaş ölüme yaklaşan ve yaşadıklarını tüm ayrıntıları ile günlüğüne geçiren bir adamın hikayesini anlatıyor. Söz konusu ödüle aday gösterilen 10 filmden üçü Documentarist'te seyirciyle buluşmuştu: "Burma VJ", "Cenin'in Kalbi" ve "Denizin Lanetlileri".

Hr

H2 Side

EN ESKİ BELGESEL FESTİVALİ, 50 YAŞINDA!

Floransa'da düzenlenen ve dünyanın en eski belgesel festivali olan Festival dei Popoli, 1-8 Kasım tarihleri arasında 50'nci yılını kutluyor. 50'nci yıl anısına, festivalin ilk kez düzenlendiği 1958 ile 1965 yılları arasında gerçekleştirilmiş ve sonradan klasik olarak kabul görmüş filmlerden oluşan, Belgesel Sinemanın Yedi Yılı başlıklı bir özel bölüm yer alıyor. Joris Ivens'in "...A Valparaiso" (1965) ile Jean Rouch'un -yan sütunda online izleme linkini verdiğimiz- "Gare du nord" (1965), seçkide yer alan filmler arasında. Bu arada, festivale Fransa'dan katılan Yakup Girpan'ın Van kedileriyle ilgili "İz(ler)" adlı filminin, kısa metraj belgesel dalında yarıştığını da ekleyelim.

Hr

H2 Side

KISA HABERLER...

>> Belgesel sektörünün Avrupa'daki en geniş örgütlerinden Avrupa Belgesel Ağı EDN, web sitesini yeniledi.

>> 1001 Belgesel Film Festivali kapsamında 12-13 Aralık'ta düzenlenen Belgesel Sinemacılar 9. Konferansı'na bildiri sunmak için son tarih, 13 Kasım 2009.

>> Bir grup belgeselci, Türkiye'deki film festivallerine mektup yazarak, programa alınan belgesellerin ikinci sınıf film muamelesi görmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

>> Documentarist 2009 hakkında Film International dergisinde geniş bir yazı yayımlandı. (Teşekkürler, N. Buket Cengiz!)

Hr