H2 Side

BARIŞA ADANMIŞ FİLMLER

1-2-3 Eylül’de düzenlediğimiz “Barışa Adanmış Filmler” etkinliğinde savaş/barış temalı belgesellerden oluşan bir seçki yeniden seyirciyle buluştu. Bu yaz başında Documentarist tarafından yeni bir gösterim mekanı olarak Beyoğlu’na kazandırılan Union Church’teki gösterimler büyük ilgiyle karşılandı. Yedi belgesel, üç akşam boyunca toplam 600 seyirci tarafından izlendi.

Etkinlikte gösterilen filmler hakkında bilgi için tıklayınız.

Etkinlikten görüntüler için tıklayınız.


'Hr

H2 Side

VENEDİK'TE BELGESEL GEÇİDİ

>> 2 Eylül'de başlayan Venedik Film Festivali’nin pogramında pek çok belgesel yer alıyor. Michael Moore’un “Capitalism: A Love Story”si ile tarihinde ilk kez ana yarışmada bir belgesele yer veren festivalde, Oliver Stone’un Tarık Ali ile birlikte yazdığı, Latin Amerika’daki son politik gelişmeleri ele alan Hugo Chavez’li filmi “South of the Border”; Berlusconi’nin kurduğu medya imparatorluğunu masaya yatıran İsveç yapımı "Videocracy", İtalyan sinemasının ünlü aktörlerinden Vittorio Mezzogiorno’nun hayatını konu alan "Negli Occhi" gibi ses getirecek filmler var. 12 Eylül’e kadar sürecek olan festivalde, Makhmalbaf ailesinin en genç üyesi Hana’nın son İran seçimleri sonrasında patlak veren olayların görüntülerini de içeren yarı-belgesel niteliğindeki filminin dünya prömiyeri de gerçekleşecek.

Hr

H2 Side

TOKYO FF, ‘OKYANUS’A AÇILIYOR

>> Tokyo Film Festivali, bu yılki açılışını bir belgeselle yapıyor. Jacques Perrin ve Jacques Cluzaud’nun okyanuslar üzerine çektiği “Oceans”ın dünya prömiyeri 17 Ekim’de başlayacak olan 22. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin açılışında yapılacak.

Hr

H2 Side

İRANLI BELGESELCİLER,
FESTİVALİ BOYKOT EDİYOR

>> Tahran’da iki yıldır düzenlenen ve kısa sürede önemli bir belgesel etkinliğine dönüşen Cinema Verite, bu yıl İranlı sinemacılar tarafından boykot ediliyor. 142 sinemacı imzaladıkları bir bildiriyle, festivalin önemini ve iki yılda katettiği mesafeyi teslim etmekle birlikte son aylardaki gelişmelerden sonra İran’da sinemacılar üzerindeki baskı ve engellemelerin artığını, bu şartlarda sağlıklı belgesel yapılamayacağını belirterek festivale katılmayacaklarını ilan etti. Boykot metninin İngilizcesine ulaşmak için tıklayınız.

Hr

H2 Side

TORONTO FİLM FESTİVALİ'NİN GÜNDEMİNDE BOYKOT VAR

>> Toronto Film Festivali’nin bu sene Tel Aviv kentine özel bir bölüm ayırarak İsrail’in yıpranan imajını düzeltme çabalarına alet olduğunu düşünen bir grup sinemacı, yazar ve akademisyen, festivali boykot çağrısı yaptı. Filistinli sivil toplum örgütlerinin başlattığı İsrail’e “kültürel, ekonomik, akademik boykot“ kampanyasına destek veren ve Jane Fonda, Danny Glover gibi Hollywood ünlüleri ile Naomi Klein, John Berger, Alice Walker, Ken Loach, Elia Sulieman, Howard Zinn, David Byrne gibi isimlerin de imzaladığı mektuba buradan ulaşılabilir.