Aralık 2009
H2 Side

14-17 ARALIK: "HANGİ İNSAN HAKLARI?"

DOCUMENTARIST, yıl içine yaydığı etkinlikler dizisine yeni bir sayfa ekliyor: İnsan Hakları Belgesel Haftası. Hem ülkemizden hem de dünyanın pek çok köşesinden bu alanda çarpıcı deneyimler aktaran filmlerle insan hakları konusunu gündeme taşımayı amaçlayan “Hangi İnsan Hakları?” başlıklı etkinlik, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla Mumia Abu Jamal14-17 Aralık 2009 tarihlerinde, Dutch Chapel ve Tütün Deposu'nda gerçekleşecek. Festivallerde epey ses getirmiş filmlerin Türkiye'de ilk kez seyirciyle buluşacağı etkinliğin ana teması ise “cezaevleri” olarak belirlendi. Hafta boyunca gösterilecek önemli filmler arasında, 28 yıldır cezaevinde yatan ve halen ölüm cezasının infazını bekleyen gazeteci Mumia Abu-Jamal'i konu alan "Ömrüm Hapiste Geçti?", gençlik yıllarının çoğunu içeride geçiren bir karakterin hikayesini anlatan ve çekimleri 20 yıl kadar süren "René", Türkiye'den "5 Nolu Cezaevi", "Ziyaretçiler" ve "İbret Olsun Diye" yer alıyor. "Hesaplaşma", soykırım suçlarını kovuşturmakla görevli bir yargıcın mücadelesini, "Mavi Bereliler: Barış ve Utanç" BM askerlerinin işlediği yüzkızartıcı suçları, "Camdan Ev" İran'da bir kadın sığınma evini anlatıyor.
Programda ayrıca Filistin üzerine üç film gösterilecek. 'Viva Palestina' konvoyuyla ilgili "Üç Amca Gazze Yolunda" adlı belgesel, Gazze'ye doğru yaptığı ikinci yolculuğunda İstanbul'dan geçecek olan bu uzun konvoyun, tam da kente uğrayacağı tarihe denk düşecek ve gösterim yönetmen ile konvoy temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek. "Hangi İnsan Hakları?" kapsamında Türkiye'de cezaevlerindeki yaşam koşullarını konu alan "Cezaevi: Ezaevi" başlıklı bir de panel düzenlenecek.
Hepinizi, 14-17 Aralık tarihlerinde insan hakları konusunda bizi duyarlılığa davet eden bu filmlerle buluşmaya bekliyoruz! Detaylı program ve bilgi için: documentar-ist.org/insan

Hr

H2 Side

BU BELGESELLER GEZİYOR!

Bu yıl 15. yaşını kutlayan ve 4-20 Aralık 2009 tarihleri arasında Ankara, Artvin ve Üsküp'e uğrayacak olan Gezici Festival, programında pek çok belgesele yer veriyor. Festivalde seyirciyle buluşacak olan filmlerden bazıları: Bu yıl DOCUMENTARIST'te de gösterdiğimiz "Burma VJ - Kapalı Bir Ülkeden Haberler" ile "Yes Men Dünyayı Kurtarıyor", "Sonbaharda Almanya", "Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi", Litvanyalı Audrius Stonys'in üç belgeseli ve Avi Mograbi'nin son filmi "Z32".
Gezici Festival'deki belgesellerle ilgili bilgi için: >>>
Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için: >>>

Hr

H2 Side

1001 BELGESEL FİLM FESTİVALİ: ÖNERİLER

4 Aralık'ta başlayan 12. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali 11 Aralık'a kadar devam ediyor. Programda öne çıkan yabancı filmlerden bazıları: Petr Lom'un "Başkana Mektuplar", Aliona van der Horst'ün "Boris Ryzhy", Sergei Loznitsa'nın iki filmi "Blockade" ve "Revue", Phie Ambo'nun "Mekanik Aşk", Sergey Bukovsky'nin "Yaşayan". Roviros Manthoulis'in vereceği 'ustalık dersi' 10 Aralık saat 14:00'te Karaköy'de Sümerbank Binası'nda. 12-13 Aralık'ta Galatasaray Üniversitesi'nde gerçekleşecek olan Belgesel Sinemacılar Konferansı'nda ise “bir sanat formu olarak belgesel sinema” tartışılacak.

Hr