Please Vote For Me

HABERLER
FİLMLER
ETKİNLİKLER
MASTERCLASS
PROGRAM
 

 

TUR / ENG


2009'DA BULUŞMAK ÜZERE

DOCUMENTARIST - İstanbul Belgesel Günleri'nin ikincisi, 2-7 Haziran 2009 tarihlerinde gerçekleşecek. Aynı coşkuyu seneye yeniden paylaşmak dileğiyle...

BELGESELLE DOLU BİR HAFTA

Bir hafta boyunca belgeseli gündeme taşıyan ve yoğun bir ilgiyle karşılanan DOCUMENTARIST, Nick Fraser’ın kalabalık bir kitlenin izlediği iki günlük sinema dersiyle sona erdi. DOCUMENTARIST'in ana destekçilerinden İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın Yürütme Kurulu Başkanı Nuri M. Çolakoğlu, etkinliğin başarısıyla ilgili bir açıklama yaparak “DOCUMENTARIST projesinin yaygınlaşması ve daha geniş kapsamlı bir hale getirilmesi adına İstanbul 2010 AKB Ajansı olarak her türlü desteği vermek istiyoruz” dedi.

Detaylı bülten için lütfen tıklayınız.


12-13 Temmuz'da PERA MÜZESİ'nde düzenlenen NICK FRASER'in Sinema Dersi (Masterclass) için tüm yerlerimiz dolmuştur. İlginiz için teşekkür ederiz.

Gösterim programını Excel veya PDF olarak indirebilirsiniz.

DOCUMENTARIST afişleri ve görseller Basın Odası'nda...

DOCUMENTARIST, GATLIF'İN KIZI DAHMANI'YLE AÇILIYOR

Nisan ayında İstanbul Film Festivali'ne konuk olan Tony Gatlif'in belgesel ve klip yönetmeni kızı Elsa Dahmani, DOCUMENTARIST'in açılışı için İstanbul'a geliyor. Dahmani'nin yeni filmi "BBB: Bir Çeşit Ev"in dünya prömiyeri de İstanbul'da DOCUMENTARIST'in açılışında yapılacak. 7 Temmuz Pazartesi akşamı Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek açılışta, "Bir Çeşit Ev"le birlikte yine Dahmani'nin Taraf de Haidouks ile ilgili yaptığı "Taraf'la Yollarda" belgeseli gösterilecek.

MASTERCLASS PROGRAMI

DOCUMENTARIST kapsamında 12-13 Temmuz'da Nick Fraser'ın sunacağı masterclass'ın programı belli oldu. Detaylı bilgi MASTERCLASS bölümünde.

Masterclass'a katılmak isteyenlerin info@documentar-ist.org adresine isim yazdırmaları gerekmektedir.

ÖDÜLLÜ BELGESELLER GEÇİDİ

Pek çok ödüllü belgesel ilk kez DOCUMENTARIST kapsamında İstanbullu seyirciyle buluşacak: Alguna Tristeza, The English Surgeon, The Monastery, To See If I'm Smiling, Black Sun ve diğerleri...

Detaylı bilgi FİLMLER bölümünde.

YILIN “EN İYİ BELGESEL” ADAYLARI DOCUMENTARIST’TE

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 40 yıldır verdiği Türk Sineması Ödülleri içinde bundan böyle belgesel filmlere de yer verme kararı aldı. Dernek üyesi sinema eleştirmenlerinin seçimleri ile bu yıl sonunda verilecek olan ilk “SİYAD En İyi Belgesel Ödülü”nün aday filmleri DOCUMENTARIST kapsamında seyirciyle buluşacak. Hafta boyunca sözkonusu belgeseller, yıl sonunda yapılacak değerlendirme için dernek üyeleri tarafından da izlenecek.

“SİYAD Yerli Belgesel Seçkisi” başlığı altında sunulacak olan bu bölümdeki filmler, 2008 içinde festivallerde gösterilmiş olan yaklaşık 65 yerli belgeselin içinden seçilecek. Bu gösterimlerle SİYAD, hem izlenme olanağı kısıtlı olan belgeselleri üyelerine ulaştırmayı, hem de ödül sayesinde yerli belgesel üretimine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

NEDEN "DOCUMENTARIST"?

Türkiye sinemasının olduğu kadar yerli belgesel sektörünün de merkezi olan, sinema ve televizyon fakültelerinin önemli bir kısmına ev sahipliği yapan ve her yıl onlarca belgeselin çekildiği İstanbul’da, film festivallerinin sayısı giderek artarken ne yazık ki belgeselin gösterim olanakları hâlâ son derece kısıtlı. DOCUMENTARIST, sadece belgesel meraklılarını değil özellikle yeni kuşak belgeselcileri ve sinema öğrencilerini de gözeten, atölye, masterclass gibi yan etkinliklerle zenginleştirilmiş bir etkinlik olarak bu boşluğu bir nebze doldurmayı amaçlıyor.

Etkinliğin başlıca hedefi, Türkiye’de bir çok yeni belgesel üretilmekle beraber bunların seyirciye ulaşma alanlarının yok denecek kadar az olmasını göz önünde tutarak onlara böylesi bir olanak yaratmak; yerli belgeselcilerin yabancı meslektaşlarıyla buluşma ve deneyim paylaşma olanaklarını arttırmak; ayrıca herhangi bir kuruma bağlı olmadan çalışan yeni kuşak bağımsız belgeselcilere birbirleriyle buluşma ve deneyim aktarımı için ortam yaratmaktır.

“DOCUMENTARIST - İstanbul Belgesel Günleri” başlığı altında her yıl Türkiye’de üretilen yeni belgesellerden oluşan bir seçki sunulacak ve bu bölüm Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri tarafından oluşturulacaktır. Etkinlik kapsamında sunulacak yabancı film seçkisiyle de, belgeselciler başta olmak üzere İstanbul’daki sinema seyircisi dünya belgeselinin nitelikli örnekleri ve yönetmenleri ile buluşturulacaktır.

Etkinlik kapsamında her yıl, dünya çapında tanınmış bir veya birkaç belgeselcinin Türkiye’deki genç sinemacılarla buluşması ve bir ‘ustalık dersi’ (masterclass) vermesi de sağlanacaktır. Avrupa’da belgesel üretimi ve yayınında söz sahibi olan BBC, ARTE, ZDF, YLE gibi belli başlı TV kanallarından ve etkin kurumlardan temsilcileri her yıl konuk ederek yerli belgeselcilerle tanışmasını sağlamak, bu şekilde Türkiye’deki belgeselcilerle uluslararası sektör arasında organik bir bağ kurulmasına ve olası işbirliklerine katkıda bulunmak, DOCUMENTARIST'in en önemli hedefleri arasındadır.


designed by ZeZe

Biz kimiz?


Destekleyenler


İletişim